Kino lubelskie: "Przysięga Ireny"

Bilety: normalny 15 zł, ulgowy 12 zł

Parter i loże sali widowiskowej wyposażone są w pętlę indukcyjną     petla-1

Seans w warunkach przyjaznych sensorycznie.

Film z lektorem.

Do pobrania - tekst łatwy do czytania ETR wrzesień-grudzień 2024

Film poprzedzi rozmowa z Grzegorzem Linkowskim - reżyserem, producentem i scenarzystą filmów dokumentalnych. 

PRZYSIĘGA IRENY
(Irena's Vow)

Reżyseria: Louise Archambault
Scenariusz: Dan Gordon
Zdjęcia: Paul Sarossy
Obsada: Sophie Nelisse, Dougray Scott, Andrzej Seweryn, Eliza Rycembel, Eryk Kulm Jr.
Kanada/Polska 2023
121 minut

Trwa II wojna światowa. Dziewiętnastoletnia Irena traci kontakt z rodziną. Bita i torturowana zostaje siłą wcielona do pracy najpierw na rzecz Armii Czerwonej, później skierowana do przymusowej pracy w niemieckiej fabryce amunicji. Jej sytuacja zmienia się, gdy zwraca na nią uwagę Rugemer, oficer SS. Zafascynowany dziewczyną mężczyzna proponuje jej pracę gosposi w swojej posiadłości. Gdy Irena dowiaduje się, że Niemcy zamierzają zlikwidować getto, wykorzystuje zaufanie pracodawcy i ratuje Żydów, ukrywając ich w jego domu. Konspiracja nie trwa jednak długo. Rugemer odkrywa tajemnicę Ireny i stawia jej trudne do zaakceptowania ultimatum. (materiały promocyjne)

Inaugurujemy nowy cykl „Kino lubelskie”, w którym prezentować będziemy filmy związane z miastem: tu kręcone, lub współtworzone przez osoby stąd. Projekcjom towarzyszyć będą rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Na pierwszy ogień – Grzegorz Linkowski, dobrze znany lubelski reżyser i animator kultury, tym razem w roli twórcy i (do niedawna) szefa Lubelskiego Funduszu Filmowego. Opowie o tym, jak przyciąga się produkcje do miasta, jak się je obsługuje i co to daje? Nie zabraknie anegdot z planów filmowych, a pewnie i podpowiedzi, co jeszcze w nowym cyklu warto by pokazać.

   

#opisujemy

Zdjęcie młodej kobiety i  starszego mężczyzny w strojach stylizowanych na pierwszą połowę dwudziestego wieku. Na pierwszym planie po lewej zbliżenie na twarz kobiety w ujęciu z profilu. Kobieta ma upięte, ciemne włosy i pielęgniarski czepek. Tuż za nią w prawej części kadru elegancki mężczyzna w okularach. Ma on białe włosy, krótką brodę i wąsy oraz okulary w cienkich oprawkach. Jest ubrany w białą koszulę, czarną marynarkę i czarny krawat. W rozmytym tle wnętrze pomieszczenia z ciemnymi meblami i jasnymi ścianami.
 
 
 

Pliki do pobrania

fot. materiały producenta

Kino lubelskie: "Przysięga Ireny"