"Komediantka" / Teatr Nowy Proxima Kraków

Bilety: I-100 zł, II- 80 zł, III- 60 zł IV- 30

Miejsca IV - scena widoczna jest tylko z pozycji stojącej

Parter i loże sali widowiskowej wyposażone są w pętlę indukcyjną     petla-1

 

Komediantka
wg Antoniego Czechowa i Thomasa Bernharda

Spektakl muzyczny „Komediantka” jest przewrotną adaptacją sztuki Antoniego Czechowa i Thomasa Berhnarda (z małą domieszką krótkiej historii SPATiFU – domu pijaństwa; domu zdrad i miłości; domu, gdzie bawili się nasi najwięksi polscy aktorzy). Obaj dramaturdzy zbyt często przyglądali się kondycji teatru, by nie snuć opowieści o zatrważających jego historiach. Okazuje się, że mimo upływu czasu nie zmienia się nic; teatr pozostaje taką samą kolebką intryg, co dawniej. Teatr od kulis bywa fascynujący. Teatr za kulisami jest przerażający. Jest mieszanką talentów i antytalentów. Dziwaków, pozerów i ludzi nieustannie grających intelektualistów, popadających w zachwyt nad własną tępotą. Z tego już można się tylko śmiać!

Niepewny czeka los nowego dyrektora w zderzeniu z aktorską diwą. O grającej aktorce wiemy naprawdę mało, zgoła nic, na scenie jest symbolem dawnego polskiego aktorstwa. Niczym diwa strąca i podźwiga dyrektorów. Jest demoniczna, ale niepozbawiona wdzięku, który czasem wydaje się jednak tylko błazenadą. Symbolizuje aktorski zespół. Może sprzyjać dyrektorowi, ale może także go zniszczyć. O dyrektorze wiemy tyle, że został pozbawiony posady w teatrze narodowym i ląduje na prowincji. To nawet nie Kielce czy Wałbrzych, to czarne miasto widmo. Jest kolejnym miejscem intryg. O teatrze, w którym spotyka się ta dwójka wiemy tyle, że od lat nie powstał w nim żaden spektakl. To martwe miejsce, choć wczoraj odbył się w nim pijacki benefis wielkiej aktorki. Więcej nie ma nic. Jest tylko nowy dyrektor, który przyjechał, w nadziei zmiany swojego życia.

Spektakl powstał w ramach cyklu „Nowe Objawienia”. Zadebiutowała w nim studentka II roku Krakowskiej Akademii Frycza Modrzewskiego, Zuzanna Jagusiak. Młodej utalentowanej aktorce partneruje Krzysztof Głuchowski, aktor, dyrektor Teatru Słowackiego w Krakowie.

Scenariusz* i reżyseria: Piotr Sieklucki
Obsada: Krzysztof Głuchowski i Zuzanna Jagusiak
Scenografia i kostiumy: Łukasz Błażejewski
Asystentka scenografa: Emilia Sarga
Reżyseria światła: Wojciech Kiwacz
Realizacja dźwięku: Bogdan Czyszczan
Aranże muzyczne: Paweł Harańczyk
Charakteryzacja: Artur Świetny, Kaja Jałoza i Julia Kubacka

*na podstawie Antoni Czechow „Kalchas” (w tłumaczeniu Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej), Thomas Bernhard „Dramaty”

Czas trwania: 60 minut

 

#opisujemy

Zdjęcie kobiety i mężczyzny w stylizowanych, barokowych strojach z bogatymi zdobieniami. Kobieta znajduje się pośrodku kadru na pierwszym planie. Ma długą, kilkuwarstwową suknię w kilku odcieniach czerwieni z wystającym z przodu czarnym tiulem, duży dekolt i krótkie bufiaste rękawy. Do tego długie rękawiczki z czarnej koronki i siwą perukę z bardzo wysoko ułożoną fryzurą w kształcie serca. Mężczyzna znajduje się na drugim planie po lewej. Jest ubrany w czerwone spodnie, czarny kaftan z kolorowymi rękawami i białą kryzą pod szyją. Pomiędzy kobietą i mężczyzną stoi stolik z butelkami. Po prawej stronie kadru z tyłu leży przewrócony, bogato zdobiony, duży żyrandol. Na podłożu jest jasny parkiet z klepek ułożonych w jodełkę. Tło ciemne. 

 

fot. Marcin Oliva Soto

"Komediantka" / Teatr Nowy Proxima Kraków