"Dziady i dybuki" - wokół książki Jarosława Kurskiego

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego.
Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie. Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
 
Wydarzenie transmitowane online na stronie (zakładka "Na żywo") oraz na profilu fb Teatru Starego).
 
"Dziady i dybuki" - wokół książki Jarosława Kurskiego
 
Spotkanie współorganizowane wraz z "Klubem Tygodnika Powszechnego"
w Lublinie
 
Gość: Jarosław Kurski
Prowadzący: Janusz Palikot
 

Rozmowa na temat książki Jarosława Kurskiego. Prowadzenie: Janusz Palikot

 

Jarosław Kurski przez lata rekonstruował prawdę o swojej rodzinie, celowo wypieraną i pomijaną przez innych, w tym przez jego ukochaną matkę.  Efektem zdumiewającego, pełnego zawirowań śledztwa historycznego są dzieje rodu rozsianego od Ukrainy po Brazylię i od Wielkiej Brytanii po Australię, z miejscem urodzenia autora - Gdańskiem, w samym sercu.

 

Jarosław Kurski (ur. 1963)  

Zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”. Gdańszczanin. Ukończył prawo. Należał do opozycyjnego Ruchu Młodej Polski. Aresztowany w stanie wojennym. Członek redakcji „Solidarności”, podziemnego pisma regionu gdańskiego, którego pierwszy numer ukazał się w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. Pracował dla hiszpańskiej agencji prasowej EFE i w „Tygodniku Gdańskim”. Był rzecznikiem prasowym Lecha Wałęsy. W sprzeciwie wobec „wojny na górze” zrezygnował z pracy. Opublikował Wodza, polityczny portret przewodniczącego „S” na tle ówczesnych wydarzeń. Od stycznia 1991 r. publicysta „Wyborczej”, a od 2006 r. jej wicenaczelny. Prowadził rozmowy polityczne w Polsacie, TVP i TOK FM. Autor esejów o Raymondzie Aronie Pokój z widokiem na historię oraz biografii Jan Nowak-Jeziorański. Kurier wolności. Oficer Krzyża Orderu Odrodzenia Polski i Kawaler Orderu Francuskiej Legii Honorowej.   

 

I nagle buchnęła starannie skrywana, wstydliwa rodzinna historia. Walnęła faktem, wychłostała konkretem. Odszpuntowany dybuk skoczył na mnie, Bogu ducha winną ofiarę, jak na świeże mięso, jak do ciepłej krwi. A wlazł we mnie, a rozsiadł się we mnie, męczył pytaniami, podpowiadał tropy, pchał w czeluści internetu. Taplał w wylewającym się stamtąd antysemickim błocie, oblepiał narodowym jadem, nurzał w „spisku żydowskim przeciw Polsce”. Szeptał:

 Napisz, napisz. Jedyny jesteś, jedyny. Władzę masz. Całkowitą.

 Jaką władzę?   

 Ty żyjesz!   

(fragment książki)

 

Książka potwierdza, że istnieją polscy marani, którzy jak hiszpańscy conversos przyjęli chrześcijaństwo, ale zachowali pamięć o swym żydowskim pochodzeniu. Jarosław Kurski, przełamując zmowę milczenia, odsłania rodzinne sekrety i opowiada historię syna, którego dręczy brakujący element w genealogicznej układance. Zadaje sobie dramatyczne pytanie: dlaczego dziady i dybuki – duchy przodków polskich i żydowskich – nie mogą stać w jednym domu? I czy możliwe jest ich pojednanie?

Agata Bielik-Robson 

 

„Dziady i dybuki”

Jarosław Kurski

Wydawnictwo Agora

Premiera: 12 października 2022

 

#opisujemy

Zdjęcie portretowe siwowłosego mężczyzny w okularach. Jest on ubrany w błękitną koszulę. Tło ciemnoszare. W lewym górnym rogu logotypy Teatru Starego i Klubu „Tygodnika Powszechnego” w Lublinie.

 

fot. Michał Mutor

"Dziady i dybuki" - wokół książki Jarosława Kurskiego

  • fot. Michał Mutor