Bitwa o kulturę. Włos się jeży

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie.
Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.

prowadzenie: Grażyna Lutosławska
goście: Krystyna Piotrowska, Zdzisław Skrok

Samson stracił swą siłę, kiedy Dalila obcięła mu włosy. Kleopatra była skuteczna, bo dobierała fryzury do sytuacji. Włosy są elementem urody, ale i naszej zwierzęcej natury. Mogą być symbolem tożsamości, swobody, pożądania, ale też dyscypliny, upokorzenia i podporządkowania. Co da się z nich wyczytać?
Grażyna Lutosławska

Krystyna Piotrowska (ur. 1949, Zabrze), studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – Wydział Architektury Wnętrz, (1966–1972), w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu – Wydział Grafiki i Malarstwa, (1972–1975), Grafikskolan Forum w Malmö (1985–1990).
Tworzy prace łączące fotografię, techniki graficzne i malarstwo. Jest autorką instalacji i wideo. Jej twórczości dotyka głównie tematu identyfikacji i pamięci.
W latach 2006–2012 roku była autorką i kuratorką Projektu Próżna, w 2014 kuratorką wystawy Adoracja słodyczy w Zachęcie, a w 2017 wystawy Złe kobiety w Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu.
Od debiutu w 1977 miała ponad trzydzieści wystaw indywidualnych, brała także udział w licznych wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą. Jej prace znajdują się w MOCAKU – Muzeum Sztuki Współczesnej (Kraków), Centrum Sztuki Współczesnej – Znaki Czasu (Toruń), Muzeach Narodowych (Warszawa, Poznań, Wrocław), Muzeum Sztuki (Łódź), Muzeum Sztuki Współczesnej (Radom), Muzeum Miejskim (Zabrze), Victoria and Albert Museum (Londyn), Alvar Aalto Musueum (Jyvaskyla), Moderna Museet (Sztokholm), Muzeach Sztuki (Malmoe, Goteborg, Norrkoping, Kristianstad), Muzeum Sztuki Współczesnej (Sapporo), Nordiska Huset (Reykjawik) i wielu zbiorach prywatnych.

Zdzisław Skrok (ur. 1950), archeolog, popularyzator nauki, publicysta. Autor ponad dwudziestu esejów historycznych z zakresu archeologii, dziejów cywilizacji i poszukiwania skarbów. Debiutował książką Na tropach archeologicznych tajemnic Mazowsza (Iskry 1980), która – inaczej niż w podręcznikach historii – ukazywała ziemię mazowiecką jako teren niezwykle ciekawy, pełen archeologicznych i historycznych zagadek. Inne jego publikacje to m.in.: Rodowód w głębi ziemi (LSW 1984), W poszukiwaniu Eldorado i ziemi obiecanej (Iskry 1985), Wykopaliska na pograniczu światów (Nasza Księgarnia 1988), Odkrywcy oceanów (Wydawnictwo Morskie 1990), Archeologia podwodna (WAiF 1991), Świat dawnych piratów (Rytm 1998), Skarby Polski (Bellona 2002) i Słowiańska moc (Iskry 2006), Wielkie rozdroże. Ćwiczenia terenowe z archeologii wyobraźni (Iskry 2008), Wymowność rzeczy, (Iskry 2012), Okruchy Atlantydy. Kresowe peregrynacje z upadłą Bestią w tle (Libra 2017). Dużą dyskusję wywołała jego książka Czy wikingowie stworzyli Polskę? (Iskry 2013), w której przedstawił dowody na to, że Mieszko I pochodził z jednego z rodów Wikingów.

 

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

 

fot. Bolesław Lutosławski

Bitwa o kulturę. Włos się jeży

  • fot. Bolesław Lutosławski