Bitwa o kulturę. Wobec kresu

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie.
Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.

prowadzenie: Grażyna Lutosławska
gość: Jacek Szast, Zbigniew Mikołejko

Czy nasi przodkowie bali się śmierci mniej niż my? Na starych fotografiach wokół stojącej w domu trumny czuwają najblisi. Dziś takie zdjęcia szokują, a nawet wywołują strach. Czy potrafimy mówić o śmierci? Czy może jesteśmy wobec niej bezradni, a próbując oswoić, błaznujemy albo udajemy, że nie ma wpływu na nasze życie?
Grażyna Lutosławska

Jacek Szast (ur. 1959), psycholog, psychoterapeuta osób dorosłych, zajmuje się głównie terapią osób z nerwicą, zaburzeniami osobowości, problemami w relacjach par, opiera się na koncepcjach: psychodynamicznej, relacji z obiektem i analitycznej. W sposobie myślenia o człowieku bliskie mu są koncepcje: Alexandra Lovena, Roberta Johnsona, Berta Hellingera. Pracuje w lubelskim Centrum Pomocy Psychologicznej i Psychoterapii.

Zbigniew Mikołejko (ur. w 1951 r. w Lidzbarku Warmińskim), filozof i historyk religii, eseista; kierownik Zakładu Badań nad Religią i profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, członek Akademii Amerykańskiej w Rzymie (1996), wieloletni wykładowca różnych uczelni warszawskich.
Autor blisko tysiąca publikacji w dziewięciu językach. Ważniejsze książki: Katolicka filozofia kultury w Polsce w epoce modernizmu (1987), Elementy filozofii (siedem wydań, 1998–2008). Mity tradycjonalizmu integralnego (1998), Emaus oraz inne spojrzenia do wnętrza Pisma (1998), Śmierć i tekst. Sytuacja ostateczna w perspektywie słowa (2001), Żywoty świętych poprawione (2001, 2004, 2011), W świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu (2009), We władzy wisielca, t. 1–2 (2012–2014), Żywoty świętych poprawione ponownie (2017), Gorzkie żale (2017), Między zbawieniem a Smoleńskiem (2018), Prowincje ciemności. Eseje przygodne (2018), Heilsberg, to miasto (w druku). W 2013 roku ukazał się przeprowadzony przez Dorotę Kowalską jego „wywiad-rzeka” pt. Jak błądzić skutecznie. Wyróżniony m.in. srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Nagrodą ACADEMIA (za Najlepszą Akademicką Książkę Humanistyczną, 2015) i Nagrodą Kazimierza Jagiellończyka.

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

 

fot. Bolesław Lutosławski

Bitwa o kulturę. Wobec kresu

  • fot. Bolesław Lutosławski