Dawid Lubowicz "Inside"

Bilety: I - 60 zł, II - 50 zł, III – 30 zł, stojące - 20 zł

Dawid Lubowicz - skrzypce
Łukasz Żyta - perkusja
Robert Kubiszyn - kontrabas, gitara basowa
Krzysztof Herdzin - fortepian

Rewelacyjny debiut płytowy skrzypka, znanego doskonale z Atom String Quartet. Dawid Lubowicz łączy swoje tatrzańskie fascynacje z nowoczesnym jazzem, zaś trzon zespołu, w którym gra – nomen omen – pierwsze skrzypce, tworzą polscy muzycy światowego formatu: Krzysztof Herdzin (fortepian), Robert Kubiszyn (kontrabas) i Łukasz Żyta (perkusja). Kompozycje lidera odznaczają się złożonymi podziałami rytmicznymi, a jego improwizacje niewiarygodną wirtuozerią, ale zawsze jest to muzyka duszy romantycznej, artysty zaglądającego do własnego wnętrza.
Daniel Wyszogrodzki, kurator programu muzycznego w Teatrze Starym


Dawid Lubowicz pochodzi z zakopiańskiej rodziny o bogatych tradycjach muzycznych. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, w klasie skrzypiec prof. Konstantego Andrzeja Kulki oraz Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego, w klasie skrzypiec jazzowych dr Henryka Gembalskiego.

Dawid Lubowicz to laureat wielu festiwali i konkursów. W ostatnich latach zdobył: IV nagrodę w konkursie kompozytorskim „Crossover Composition Award 2015”, III miejsce w I edycji Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta oraz nagrodę specjalną Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (lipiec 2014); Z Atom String Quartet: Grand Prix Jazz Melomani 2010, Aniołek Jazzowy Bielskiej Zadymki Jazzowej 2011, Fryderyk 2011 (Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku), Fryderyk 2012 (Album Roku Muzyka Jazzowa), Złote Gęśle Festiwalu Nowa Tradycja 2012, Grand Prix 9. Międzynarodowego Konkursu Jazzowego w Bukareszcie (2015).

Współtworzył następujące zespoły: Opium, alTango, Lubowicz Jazz Quartet, East Wall Jazz Quartet, Bester Quartet i Atom String Quartet.

Współpracował z wieloma artystami polskiej oraz międzynarodowej sceny muzycznej. W swojej pracy artystycznej zajmuje się również działalnością twórczą jako aranżer i kompozytor. Od wielu lat współpracuje z m. in.: Atom String Quartet, Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie, Teatrem Narodowym, Teatrem Starym w Lublinie, Operą Nova w Bydgoszczy, Teatrem Muzycznym im. D. Baduszkowej w Gdyni, Teatrem Muzycznym w Poznaniu. Wraz z bratem Jakubem jest współautorem muzyki do najnowszej produkcji Teatru Muzycznego Roma „Piloci”. W maju 2018 ukazała się płyta „Inside” - jego debiut w roli solisty-leadera


Łukasz Żyta


Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej (1998). Zadebiutował na jazzowej scenie w 1993 roku, biorąc udział w konkursie Jazz Juniors w Krakowie z zespołem Youth Formation. Z zespołem Joint Venture został laureatem I nagrody na tym festiwalu w 1995, na Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach (1996) oraz nagrody dla najbardziej obiecującej grupy na Europ' Jazz Contest w Hoelaart (1996), jest laureatem I nagrody Konkursu Perkusistów Jazzowych w Grodzisku Mazowieckim (1998) .Otrzymał również wyróżnienie indywidualne na Festiwalu Jazz nad Odra we Wrocławiu (1998). Występował na wielu festiwalach jazzowych w kraju i zagranicą.
Nagrał ponad 30 płyt.

Robert Kubiszyn


Kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Studiował na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie wirtuoza kontrabasu prof. Jacka Niedzieli. W swojej dyskografii posiada ponad 100 płyt z różnymi wykonawcami. Na stałe gra z Grzegorzem Turnauem (od roku 1997); Anną Marią Jopek (od roku 2002); Dorotą Miśkiewicz (od roku 2002); Henrykiem Miśkiewiczem (od roku 2003 - zespół "Full Drive"); Markiem Napiórkowskim (od roku 2003).

Zajmuje się również produkcją muzyczną oraz aranżacją. Jedna z jego ostatnich produkcji to Album wybitnego trębacza Michela "Patchesa" Stewarta - "On Fire" gdzie występują m.in.tacy atyści jak:Kenny Garett,George Duke, Raul Midon, Poogie Bell,Paul Jackson Jr. Jest współproducentem czterech albumów gitarzysty Marka Napiórkowskiego "NAP","Wolno","Konkubinap" nagranych dla Universal Music i "UP" V-Records.

W roku 2010 ukazał się jego pierwszy solowy album zatytuowany "Before Sunrise" wydany przez Proa Records i Universal Music,który po nominacji w czterech kategoriach zdobywa nagrodę Fryderyk 2011 za Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku.

Krzysztof Herdzin


Jeden z najbardziej wszechstronnych muzyków w Polsce: doktor sztuk muzycznych (adiunkt w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy), kompozytor, dyrygent, aranżer, pianista, producent. Na swym koncie ma udział w ponad 200 albumach, w tym wydanych 19 autorskich.Zdobywca 18 Złotych i 4 Platynowych Płyt. Autor orkiestracji do nagrodzonej Oscarem muzyki Jana A.P. Kaczmarka do filmu „Marzyciel”.

Jest absolwentem bydgoskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń (1993). Na początku lat 90-tych zaprosili go do swoich zespołów nestorzy polskiego jazzu: Jan Ptaszyn Wróblewski i Zbigniew Namysłowski. Później chcieli z nim grać właściwie wszyscy przedstawiciele jazzowego głównego nurtu na polskiej scenie. Obecnie jest członkiem zespołu Anny Marii Jopek, liderem własnego Krzysztof Herdzin Trio z udziałem Cezarego Konrada i Roberta Kubiszyna, prowadzi też swój big-band.

Współpracował z większością polskich artystów ze świata jazzu i muzyki rozrywkowej. Występował w ponad 40 krajach świata. Dziewięciokrotnie nominowany do nagrody Fryderyk (równolegle w kategorii jazz i muzyka współczesna), zdobył Fryderyka 2012 jako najlepszy kompozytor/aranżer jazzowy. Od 2010 r. w corocznej ankiecie magazynu Jazz Forum "Jazz Top" wygrywa plebiscyt na najlepszego aranżera roku. Wśród wielu prestiżowych nagród posiada Srebrny Medal "Gloria Artis", Nagrodę Pr. 3 Polskiego Radia "Mateusz 2014", Grand Prix Jazz Melomani 2014, Nagrodę RMF CLASSIC "Mocarty 2011", Grand Prix Festiwalu Jazz Juniors 1990.

Jako dyrygent ma na swoim koncie współpracę z ponad 30 orkiestrami w kraju i za granicą, m.in. z Academy of St Martin in the Fields, Narodową Orkiestrą Belgii, Zhejiang Symphony Orchestra, Orkiestrą "Wirtuozi Lwowa", Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Radiową, NOSPR, Orkiestrami Filharmonii Pomorskiej, Wrocławskiej, Dolnośląskiej, Śląskiej, Łódzkiej, Szczecińskiej, Kaliskiej, Płockiej, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, Śląską Orkiestrą Kameralną, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Sinfonia Viva, Capella Bydgostiensis, Sinfonietta Cracovia, Concerto Avenna, L'Autunno itp.

 Partnerami cyklu są:

Dawid Lubowicz "Inside"

  • fot. Sisi Cecylia