Bitwa o literaturę. Niziurski - my wszyscy z niego!

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie.
Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.

Goście: Krzysztof Varga, Zygmunt Miłoszewski
Prowadzący: Łukasz Drewniak
Lektor: Jowita Stępniak

Pretekstem do spotkania jest nowa publikacja Krzysztofa Vargi „Księga dla starych urwisów. Wszystko, czego jeszcze nie wiecie o Edmundzie Niziurskim”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Czerwone i Czarne. Kim był twórca Przygód Marka Piegusa? O jakiej szkole i jakich chłopakach pisał? Varga i inni współcześni polscy pisarze opowiedzą nam na czym polegał sukces powieści Niziurskiego, jak ukształtował wrażliwość i język kilku pokoleń czytelników, ile zawdzięczają mu współcześni pisarze i twórcy literatury młodzieżowej. Kto dzisiaj czyta Niziurskiego? A może hołd Vargi to tylko preludium do nieuchronnego zapomnienia autora, bo nie ma już takich chłopaków, nie ma takich awantur i tajemnic...
Łukasz Drewniak

Krzysztof Varga - Urodzony w Warszawie w 1968 roku, pisarz, felietonista. Autor powieści: Chłopaki nie płaczą (1996), Śmiertelność (1998), Tequila (2001), Karolina (2003), Nagrobek z lastryko (2007), Aleja Niepodległości (2010), Trociny (2012), Masakra (2015), „Sonnenberg” (2018). Wydał także trzy książki eseistyczne poświęcone historii i kulturze Węgier: Gulasz z turula (2008), Czardasz z mangalicą (2014) i Langosz w jurcie (2016) oraz dwa zbiory felietonów: Polska mistrzem Polski (2012) i Setka (2016). Trzykrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike, laureat Nike Czytelników 2009 roku za Gulasz z turula.

Zygmunt Miłoszewski – pisarz i publicysta. Laureat Paszportu „Polityki” (2014). Autor powieści „Domofon”, „Góry Żmijowe”, „Bezcenny”, „Jak zawsze” oraz bestsellerowej trylogii o prokuratorze Szackim – „Uwikłanie”, „Ziarno Prawdy” i „Gniew”. Scenarzysta filmowej adaptacji „Ziarna Prawdy” i serialu kryminalnego „Prokurator” (wraz z bratem, Wojciechem). Jego książki zostały przetłumaczone i wydane m.in. w Anglii, Niemczech, Francji, Rosji, Włoszech i Hiszpanii.


Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.


 

[Na zdjęciu twarz łysego mężczyzny uchwycona z prawego półprofilu. Mężczyzna ma krótką, ciemną brodę, ubrany jest w czarny sweter z kołnierzem, nosi okulary o prostokątnych oprawkach. Patrzy prosto w obiektyw, uśmiecha się. Tło niebieskie.]

fot. Bogusław Krężel

Bitwa o literaturę. Niziurski - my wszyscy z niego!

  • fot. Bogusław Krężel