Bitwa o literaturę. Czy powieść kryminalna przywraca wiarę w istnienie ładu?

Spotkanie tłumaczone na polski język migowy      

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego w miarę dostępności miejsc od 1.09.2020r. 
Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie.
Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.


Gość: Mariusz Czubaj
Prowadzący: Jerzy Sosnowski
Lektor: Jarosław Zoń

„Moim zdaniem ludzie lubią kryminały nie dlatego (…) że sławi się w nich triumf końcowego ładu (intelektualnego, społecznego, prawnego i moralnego) nad nieładem przestępstwa. Rzecz w tym, że powieść kryminalna przedstawia w stanie czystym historię domysłów” – pisał Umberto Eco (w tłumaczeniu Adama Szymanowskiego). A jednak wydaje się, że przynajmniej klasyczny kryminał upominał się o porządek. Jego potrzebę często podkreślał na ostatnich stronach powieści Agaty Christie Herkules Poirot; także Philip Marlow (bohater powieści Raymonda Chandlera) wielokrotnie deklarował, że wobec zła świata musi być ktoś, kto wspiera dobro. Więc czy na tym właśnie polega satysfakcja, z jaką sięgamy po kolejną powieść o MORDERSTWIE?
Jerzy Sosnowski

Mariusz Czubaj - pisarz, antropolog kultury. Profesor Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS. Autor dziesięciu powieści.
Dwukrotny zdobywca Nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszą polską powieść kryminalną i sensacyjną ("21:37", w 2009 r. oraz "R.I.P." w 2017) oraz innych wyróżnień literackich. Autor m.in. monografii "Etnolog w Mieście Grzechu. Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne", "Postfutbol. Antropologia piłki nożnej". Tłumaczony na angielski, niemiecki, włoski, turecki i ukraiński. Gra na saksofonie w zespołach postyassowych Zgniłość oraz Kornet Olemana.

[Zdjęcie mężczyzny z saksofonem w przestrzeni miejskiej. Mężczyzna w ujęciu od pasa w górę znajduje się po prawej stronie, opiera się plecami o betonową ścianę budynku po prawej. Jest ubrany w jasną koszulkę i ciemnoszarą marynarkę. Ma krótkie siwe włosy i zarost, unosi głowę nieco do góry. Przed sobą trzyma saksofon. W tle po lewej ściana ceglanej, nieotynkowanej kamienicy.]


Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.


fot. Zuzanna Szamocka

Bitwa o literaturę. Czy powieść kryminalna przywraca wiarę w istnienie ładu?

  • fot. Zuzanna Szamocka