"Dwie godziny" / po projekcji rozmowa z gośćmi

Wstęp na wydarzenie za okazaniem bezpłatnej wejściówki.
Wejściówki wydawane będą w kasie Teatru Starego od dn. 27.01.2020r.

Na wydarzenie nie prowadzimy rezerwacji miejsc. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki.

Po projekcji zapraszamy na rozmowę z Marią Maj.
Prowadzenie: Michał Merczyński

Rozmowa będzie transmitowana on-line na stronie Teatru Starego.

"Dwie godziny"
Polska 1946
premiera: 09.12.1957
czarno-biały, 68 min
reżyseria: Stanisław Wohl i Józef Wyszomirski
scenariusz: Jan Marcin Szancer, Ewa Szelburg-Zarembina
zdjęcia: Stanisław Wohl
muzyka: Roman Palester
obsada: Barbara Fijewska (Fela), Wanda Łuczycka (Marta, żona Filipa, matka Feli), Władysław Hańcza (kapo Filip), Hanna Skarżanka (Teresa, była miłość Marka), Irena Krasnowiecka (Ira, przyjaciółka Teresy), Jerzy Duszyński (Marek), Danuta Szaflarska (Weronika), Tadeusz Łomnicki (Kuba), Mieczysław Milecki (dr Brus, narzeczony Teresy), Jacek Woszczerowicz (szewc Leon), Józef Węgrzyn (mistrz Amadeusz Ordoni), Aleksander Zelwerowicz (były sąsiad Marka)

Jeden z pierwszych tytułów w filmografii Danuty Szaflarskiej, niestety również jeden z pierwszych „półkowników”- premiera po ponad 10 latach od realizacji przeszła niezauważona.
Scenariusz napisała Ewa Szelburg-Zarembina, pisarka i dramaturżka znana głównie z twórczości dla dzieci, mocno zresztą związana z Lubelszczyzną, i Jan Marcin Szancer – słynny grafik i ilustrator.
Dla Stanisława Wohla, doświadczonego autora zdjęć filmowych, założyciela przedwojennego Stowarzyszenia Miłośników Filmu Artystycznego START, współtwórcy kształtu przed- i powojennej polskiej kinematografii, był to debiut reżyserski, podobnie jak dla Józefa Wyszomirskiego, który jednak pozostał wierny teatrowi, reżyserując jeszcze tylko jeden film (Rodzina Milcarków, 1962).
Operatorskie doświadczenie Wohla widać w kształcie wizualnym opowieści, pełnej ekspresjonistycznych efektów, o ludziach, których świat legł w gruzach za sprawą wojny. Rozbitkowie, powracający w rodzinne strony z obozów i wojennej tułaczki, spotykają dawne miłości i... katów. Skondensowana akcja rozgrywa się niemal w czasie rzeczywistym – tytułowych dwóch godzinach.
Magda Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym

 

PARTNERZY FESTIWALU
 

[Plakat Festiwalu. W prawym górnym rogu czarny napis „Teatr Stary w Lublinie” i logo w kształcie sześciokąta z zieloną wskazówką skierowana do środka figury. Poniżej, centralnie, na białym tle nazwa festiwalu Śleboda/Danutka. Na dole, z lewej strony napis: Teatr Stary w Lublinie, 5-9 lutego 2020 roku, w tle kolorowe plamy o nieregularnych krawędziach/kształtach: czerwona, żółta, niebieska i fioletowa]

"Dwie godziny"