Bitwa o kulturę. Czy historia jazzu jest już zamknięta?

Spotkanie tłumaczone na polski język migowy      

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki.
Wejściówki można odbierać w kasie Teatru Starego w miarę dostępności miejsc. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie. Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.

Goście: Paweł Brodowski, Michał Wilczyński
Prowadzący: Jerzy Sosnowski

Najpierw był jazz nowoorleański. Potem narodził się swing; w opozycji do niego powstał be-bop; w opozycji do hałaśliwego be-bopu pojawił się cool jazz i, jako jego rozwinięcie, tzw. trzeci nurt; przeciwko łagodnemu cool-jazzowi nadeszła rewolucja free-jazzu; a buntem wobec coraz bardziej niszowego free-jazzu stał się z kolei jazz-rock.
Tak, w dużym uproszczeniu, można było przedstawić rozwój jazzu do połowy lat 70. Ale potem coś się zmieniło. Dziś muzyka jazzowa inspiruje się bieżącymi zjawiskami z dziedzin pokrewnych (hip-hop, dubstep, drum’n’bass, ambient), w Europie dominuje charakterystyczne brzmienie wypromowane przez wytwórnię ECM… Ale trudno mówić o wyraźnej tożsamości zjawiska, tak oczywistej w czasach Charliego Parkera czy Ornette Colemana.
Czy zatem jazz jeszcze żyje? Zadamy to pytanie, nie kwestionując istnienia jazzmanów i jazzwomanek, nieraz wybitnych, pytając jednak o granice oddzielające jazz od nie-jazzu i o dzisiejszy rdzeń tej muzyki.
Jerzy Sosnowski
 

Paweł Brodowski - redaktor naczelny magazynu „Jazz Forum” od 40 lat, autor niezliczonych wywiadów z czołowymi muzykami i postaciami jazzu. Podczas Jazz Jamboree 1983 ukradł Milesowi Davisowi pół godziny, z Wyntonem Marsalisem rozprawiał o jazzie w jego mieszkaniu na Manhattanie, przeprowadził w Ameryce ostatni przed śmiercią wywiad z Leopoldem Tyrmandem.
Autor audycji jazzowych w Polskim Radiu (Trzy Kwadranse Jazzu, Puls Jazzu), juror
polskich i międzynarodowych konkursów jazzowych, dyrektor artystyczny
Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu.
Przed laty gitarzysta basowy, członek zespołów Chochoły, Czterech (z Markiem
Blizińskim) i pierwszego składu Akwareli Czesława Niemena, z którym nagrał album
„Dziwny jest ten świat” – pierwszą Złotą Płytę polskiego rocka i polski song wszech
czasów.

Michał Wilczyński - dziennikarz i wydawca, specjalizujący się w historii polskiej muzyki rozrywkowej, elektroniki i jazzu. Współautor między innymi biografii zespołów SBB i UK oraz przewodnika po polskim rocku progresywnym. Założyciel i pierwszy redaktor naczelny kwartalnika muzycznego „Lizard”. Od 2008 roku założyciel i właściciel wydawnictwa GAD Records, które publikuje archiwalne nagrania z kręgu polskiego jazzu, rocka i muzyki filmowej, współpracując m.in. z
Andrzejem Korzyńskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim czy Jerzym Milianem
(1935–2018).

 

 

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

Bitwa o kulturę. Czy historia jazzu jest już zamknięta?

  • fot. Krzysztof Dubiel