SPOTKANIE ODWOŁANE / Bitwa o kulturę. Czy historia jazzu jest już zamknięta?

Spotkanie tłumaczone na polski język migowy      

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego w miarę dostępności miejsc od 1.10.2020r. 
Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie.
Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.


Gość: Michał Wilczyński
Prowadzący: Jerzy Sosnowski

Najpierw był jazz nowoorleański. Potem narodził się swing; w opozycji do niego powstał be-bop; w opozycji do hałaśliwego be-bopu pojawił się cool jazz i, jako jego rozwinięcie, tzw. trzeci nurt; przeciwko łagodnemu cool-jazzowi nadeszła rewolucja free-jazzu; a buntem wobec coraz bardziej niszowego free-jazzu stał się z kolei jazz-rock.
Tak, w dużym uproszczeniu, można było przedstawić rozwój jazzu do połowy lat 70. Ale potem coś się zmieniło. Dziś muzyka jazzowa inspiruje się bieżącymi zjawiskami z dziedzin pokrewnych (hip-hop, dubstep, drum’n’bass, ambient), w Europie dominuje charakterystyczne brzmienie wypromowane przez wytwórnię ECM… Ale trudno mówić o wyraźnej tożsamości zjawiska, tak oczywistej w czasach Charliego Parkera czy Ornette Colemana.
Czy zatem jazz jeszcze żyje? Zadamy to pytanie, nie kwestionując istnienia jazzmanów i jazzwomanek, nieraz wybitnych, pytając jednak o granice oddzielające jazz od nie-jazzu i o dzisiejszy rdzeń tej muzyki.
Jerzy Sosnowski
 


Michał Wilczyński - dziennikarz i wydawca, specjalizujący się w historii polskiej muzyki rozrywkowej, elektroniki i jazzu. Współautor między innymi biografii zespołów SBB i UK oraz przewodnika po polskim rocku progresywnym. Założyciel i pierwszy redaktor naczelny kwartalnika muzycznego „Lizard”. Od 2008 roku założyciel i właściciel wydawnictwa GAD Records, które publikuje archiwalne nagrania z kręgu polskiego jazzu, rocka i muzyki filmowej, współpracując m.in. z
Andrzejem Korzyńskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim czy Jerzym Milianem
(1935–2018).

 

[Na zdjęciu krótkowłosy mężczyzna w ujęciu popiersiowym. Jest ubrany w czarną koszulkę i szarą marynarkę. W rozmytym tle duże pomieszczenie, w którym dominują kolory: szary, biały, zielony i beżowy. Po lewej w oddali sylwetka postaci ubranej na czarno.]

 

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

fot. Krzysztof Dubiel

SPOTKANIE ODWOŁANE / Bitwa o kulturę. Czy historia jazzu jest już zamknięta?

  • fot. Krzysztof Dubiel