Kino w Teatrze Starym "Nie(znajomi)"

Bilety: normalne 10 zł, ulgowe 8 zł

"Nie(znajomi)"

Polska 2019
czas trwania: 100 min.
reżyseria: Tadeusz Śliwa
scenariusz – adaptacja: Katarzyna Sarnowska, Tadeusz Śliwa
zdjęcia: Michał Dąbal
muzyka: Marcin Masecki
obsada: Aleksandra Domańska, Tomasz Kot, Maja Ostaszewska, Łukasz Simlat, Katarzyna Smutniak, Michał Żurawski, Wojciech Żołądkowicz, Jadwiga Jankowska-Cieślak oraz głosy: Mariusz Drężek, Aleksandra Jachymek, Katarzyna Kwiatkowska, Małgorzata Lipmann, Anna Smołowik, Mateusz Rusin, Borys Szyc, Bartosz Buttitta

Polska adaptacja włoskiego przeboju „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” Paola Genovese wzniosła się ponad poziom prostej powtórki. Poprzez historię pewnego wieczoru, kiedy rozbawione towarzystwo starych przyjaciół postanawia zagrać w prawdę i rozmawiać przez telefon używając wyłącznie trybu głośnomówiącego oraz odczytywać przychodzące SMS-y, udało się powiedzieć sporo o polskiej rzeczywistości i o obyczajach tzw. klasy średniej.
Przypowiastka o słabościach ludzkiej natury, o noszeniu i zdejmowaniu masek (wtedy jeszcze metaforycznych), o hipokryzji i o lękach, które za nią stoją, ma tyleż walor uniwersalny, kiedy opowiada o mechanizmach psychologicznych, co lokalny, kiedy dotyka ich specyfiki w naszych warunkach.
Osobną przyjemność stanowi obserwowanie gry znakomitych aktorów, wśród których jest Katarzyna Smutniak, kreująca jedną z głównych ról we włoskim pierwowzorze.
Magda Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym

Nagrody:
Nagroda Stowarzyszenia Kina Polskie 2019: Srebrny Bilet

[Trzy kobiety i czterech mężczyzn. Są ustawieni do zrobienia selfie. Kobieta na przedzie trzyma przed sobą telefon w wyciągniętych maksymalnie do przodu dłoniach uniesionych lekko do góry. Wszyscy ustawiają się w ten sposób aby ich głowy były bardzo blisko siebie. Jedna z kobiet robi dziubek, jeden z mężczyzn wytrzeszcza oczy, pozostali się uśmiechają. W tle fragment podłogi i drewnianej szafy.]

fot. materiały promocyjne dystrybutora

Kino w Teatrze Starym "Nie(znajomi)"

  • fot. materiały promocyjne dystrybutora