Filmowa niedziela "Filonek Bezogonek"

Bilety: normalne 10 zł, ulgowe 8 zł

"Filonek Bezogonek"
(Pelle Svanslös)
kategoria wiekowa: 4+
Szwecja, 2020
czas trwania: 67’
wersja językowa: dubbing
reżyseria: Christian Ryltenius
scenariusz: Johan Bogaeus, na podstawie książki Gösty Knutssona
projekt graficzny: Hedvig Häggman-sund, Elinor Bergman, Jenn Chang
muzyka: Magnus Strömberg, Tormod Tvete Vik
piosenki: Andreas Lindgren, Mathias Lindgren, Joakim Jennefors
producent: Jon Nohrstedt, Gila Bergqvist Ulfung

Życie bez ogonka pełne jest wyzwań. Zwłaszcza w zupełnie obcym miejscu! Czy zagubiony Filonek odnajdzie się wśród obcych w wielkim mieście? Czy uda mu się zaprzyjaźnić z miejskimi kotami i bezpiecznie wrócić do ukochanej właścicielki? Z całą pewnością Filonek stanie się gwiazdą estrady, pomoże kociakom w tarapatach, pozna uroczą Maję i stanie oko w oko z gangiem psów. Z jakim skutkiem? Przekonajcie się sami!

Postać Filonka stworzył szwedzki radiowiec i autor książek dla dzieci Gösta Knutsson. Na początku powstała audycja radiowa na temat uroczego kotka bez ogonka, który przeżywa barwne przygody w Uppsali. Rok później, w 1939 roku, wydano pierwszą książkę z serii o Filonku Bezogonku, która szybko zdobyła popularność czytelników na całym świecie. W Uppsali został nawet wytyczony dziecięcy szlak wycieczkowy śladami Filonka i jego przyjaciół. Jego centralne miejsce to małe zaułki wokół głównego gmachu uniwersyteckiej biblioteki. W Polsce książki o przygodach Filonka wydaje od lat 60. Wydawnictwo „Nasza Księgarnia” i cieszą się one zainteresowaniem młodych czytelników również dziś.

„Filonek Bezogonek” to klasyczna, przygodowa animacja opowiadająca o akceptowaniu odmienności, potrzebie solidarności i niesieniu pomocy. Film docenią także miłośnicy musicali. Animację przeplatają pełne ciepła muzyczne fragmenty w wykonaniu kocich bohaterów.

[Kadr z filmu animowanego. Na pierwszym planie dwa sympatyczne kotki uśmiechające się do siebie nawzajem. Jeden jest ciemnobrązowy z beżowym brzuszkiem i pyszczkiem i brązową łatą wokół jednego oka. Drugi jest szary, z jasnoszarym brzuszkiem, pyszczkiem i czubkiem ogonka. W tle krajobraz z drzewami po lewej i zabudowaniami po prawej stronie. Niebo z delikatnymi chmurkami w ciepłych barwach.]

 

fot. materiały promocyjne dystrybutora

Filmowa niedziela "Filonek Bezogonek"

  • fot. materiały promocyjne dystrybutora