Lubelska Premiera Muzyczna: JAH Trio

SPEKTAKL MUZYCZNY

Bilety: I - 40 zł, II - 30 zł, III – 20 zł, stojące - 15 zł

Jan Jarecki - fortepian
Michał Aftyka - kontrabas
Marcin Sojka - perkusja

JAH to akustyczne trio jazzowe złożone z utalentowanych polskich muzyków młodego pokolenia. Zespół tworzą lider Jan Jarecki - fortepian, Michał Aftyka - kontrabas oraz Marcin Sojka - perkusja. Trio w swojej twórczości stawia na nowoczesne brzmienie, ale nie porzuca przy tym jazzowej tradycji. Bardzo ważne są dla nich śpiewność melodii, różnorodność rytmiczna oraz rozbudowana harmonika. Wykorzystują elementy swingu, groove’u oraz szeroko pojętej improwizacji. Laureaci konkursów ogólnopolskich oraz zagranicznych m. in.: Wyróżnienie dla zespołu JAH Trio na VI Blue Note Poznań Competition 2019, Finaliści Bucharest International Jazz Competition 2020 oraz Finaliści konkursu Jazz Juniors 2020: współpraca z Jazz Po Polsku i występ specjalny na Nisville Jazz Festival 2021 w Serbii. "Travelers" to wynik współpracy trzech osobowości, zainteresowanych różnymi odmianami jazzu, łączących swoje doświadczenia muzyczne w jednym momencie. Debiutancki album zespołu zawiera sześć utworów osadzonych w konwencji współczesnego jazzu. Pięć z nich to autorskie kompozycje lidera oraz aranżacja utworu "Blue in Green" autorstwa Billa Evansa.

Jan Jarecki, pianista jazzowy, kompozytor i aranżer urodzony w Lublinie. Absolwent lubelskiej SM I i II st. im. T. Szeligowskiego oraz Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Włodzimierza Nahornego i dra Sławka Jaskułke. Związany z trójmiejską sceną jazzową. Lider JAH Trio, sideman w wielu zespołach w Trójmieście m.in: Maja Biesek Quartet, Paulina Porszke Ensemble, Mietek Big Band, kwartetu bluesowego Adama Bartosia z Lublina i innych. Jest pianistą teatralnym i kompozytorem muzyki do spektakli. Współpracuje m.in. z Teatrem na Plaży, Teatrem Gdynia Główna, Operą Bałtycką, Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie, Chórem Uniwersytetu Gdańskiego oraz Jan Konop Big Band. Otrzymał indywidualną nagrodę za kompozycje w konkursie RCK PRO JAZZ w Kołobrzegu.

Michał Aftyka, kontrabasista pochodzący z lubelszczyzny. Absolwent Wydziału Jazzu ZPSM im. F. Chopina w Warszawie w klasie kontrabasu Andrzeja Święsa. Współpracował m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Jackiem Namysłowskim, Mateuszem Smoczyńskim, Tomaszem Wendtem i Łukaszem Ojdaną. Na co dzień współtworzy wiele projektów związanych z warszawskim i łódzkim środowiskiem jazzowym. Obecnie student Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie kontrabasu jazzowego Michała Barańskiego. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Marcin Sojka, perkusista i producent, absolwent Wydziału Jazzu na Bednarskiej w klasie Krzysztofa Gradziuka. Na co dzień porusza sie w różnych światach muzycznych. Z Janem Jareckim i Michałem Aftyką współtworzy trio grające kompozycje pianisty (JAH Trio). Jest współzałożycielem eklektycznej formacji Tropical Soliders in Paradise. Grupa wydała w 2018 roku mini album dla wytwórni Dreamland Syndicate Records a w roku 2020 drugi album dla wytwórni Coastline Northern Cuts. Razem z przyjaciółmi z dzieciństwa współtworzył jako producent hiphopową formację BŁG Skład. Obecnie student perkusji jazzowej na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


[Czarno-białe zdjęcie trzech ubranych na czarno mężczyzn. Stoją w półkolu, każdy z nich trzyma dłonie w kieszeniach spodni. Tło białe.]

fot. Monika Gut

Lubelska Premiera Muzyczna: JAH Trio

  • fot. Monika Gut