Jeremy Pelt Quintet "Griot: This Is Important!"

SPEKTAKL MUZYCZNY

Bilety: I - 80 zł, II - 60 zł, III – 40 zł, stojące - 20 zł


Jeremy Pelt - trąbka
Jalen Baker - wibrafon
Arcoiris Sandoval - fortepian
Jonathan Michel - kontrabas
Allan Mednard - perkusja


Jeremy Pelt to wybitny amerykański trębacz młodego pokolenia, uznany już za jednego z gigantów współczesnego jazzu (pięć lat z rzędu wygrywał plebiscyt magazynu Downbeat w kategorii „wschodząca gwiazda trąbki”). Muzyk powraca do Polski ze swoim kwintetem, którego filarami są pianista Victor Gould oraz wibrafonista Jalen Baker. Artysta zaprezentuje materiał ze swojej najnowszej płyty „Griot” (2021) i będzie to jazz na najwyższym światowym poziomie.
Daniel Wyszogrodzki


Urodzony w Stanach Zjednoczonych Jeremy Pelt to jeden z najbardziej wyróżniających się młodych trębaczy w świecie jazzu. Wielokrotny zwycięzca plebiscytu prestiżowego magazynu Down Beat, rozpoczął rozwijającą się w zawrotnym tempie karierę w 1998 roku, kiedy po ukończeniu Berklee College of Music zamieszkał w Nowym Jorku i dołączył do Mingus Big Band.
Pelt zbudował na tej relacji wiele innych, bardzo szybko zdobył ogromne uznanie tamtejszego środowiska jazzowego, rozpoczynając współpracę z największymi mistrzami tego gatunku (wśród nich występy i nagrania m.in. Cliff Barbaro, Keter Betts, Bobby "Blue" Bland, Ravi Coltrane, Franka Fostera, Winard Harper, Jimmy Heath, Vincent Herring, John Hicks, Charli Persip, Ralph Peterson, Lonnie Plaxico, Bobby Short, Cedar Walton, Frank Wess, Nancy Wilson i The Skatalites).
Pelt często występuje u boku cenionych zespołów jak: The Village Vanguard Orchestra i Duke Ellington Big Band, jest także członkiem Lewis Nash Septet oraz The Cannonball Adderley Legacy z występującym gościnnie Louis Hayes. Jako lider, Pelt nagrał dziesięć płyt, koncertował na całym świecie z własnymi różnymi zespołami, pojawiając się na wielu festiwalach i estradach jazzowych. Nagrania i występy Pelta przyniosły mu uznanie krytyków, zarówno w kraju, jak i za granicą. Nat Hentoff, legendarny publicysta jazzowy i producent, wyróżniał Jeremy Pelta w the Wall Street Journal.
12 lutego 2021 rok Pelt wydał swój najnowszy album "Jeremy Pelt – Griot" (Highnote rec. 2021).

Muzyka/ video:

https://www.youtube.com/watch?v=MQkN79pp6-8

https://www.youtube.com/watch?v=LlSd8xCWjD0

https://www.youtube.com/watch?v=qz8nCSbUnHo

https://www.youtube.com/watch?v=RBCj5RkR1xA


[Mężczyzna siedzący za biurkiem. Ma krótkie czarne włosy i wąsy, jest ubrany w białą koszulę z czarnym krawatem i jasnobrązową marynarkę w kratkę. Ręce opiera na biurku trzymając w jednej książkę, a w drugiej cygaro. Na biurku po lewej stoi złota trąbka, a obok niej leżą okulary. Po prawej maszyna do pisania z niebieską obudową. Tło szare.]

Jeremy Pelt Quintet "Griot: This Is Important!"