Andrzej Jagodziński Trio "Bach"

SPEKTAKL MUZYCZNY

Bilety: I - 60 zł, II - 50 zł, III – 30 zł, stojące - 20 zł

Andrzej Jagodziński – fortepian
Adam Cegielski – kontrabas
Czesław „Mały” Bartkowski – perkusja

Znakomity polski pianista, wsławiony m.in. autorskimi interpretacjami muzyki Chopina, zaprezentuje nowy program oparty na kompozycjach Jana Sebastiana Bacha. Tym razem Andrzej Jagodziński podjął wyzwanie przełożenia bachowskiej polifonii na język jazzu, a rezultaty są porywające. Mistrzowi towarzyszą muzycy od lat współtworzący jego trio: Adam Cegielski (bas) i Czesław Bartkowski (perkusja). To będzie koncert wielkich uniesień i głębokiej zadumy.
Daniel Wyszogrodzki

Andrzej Jagodziński, znakomity pianista, akordeonista, kompozytor, aranżer. W środowisku muzycznym znany i ceniony od lat osiemdziesiątych, sławę i uznanie szerokiego grona słuchaczy w kraju i na świecie zdobył z udziałem muzyków swojego tria, wspaniałymi interpretacjami Chopina w latach 90-tych XX w. W latach dwutysięcznych zaczął sięgać po utwory innych kompozytorów: Komeda, Kurylewicz, Wasowski, Matuszkiewicz, Beethoven, ale także po utwory polskiej muzyki ludowej czy większe formy muzyki klasycznej jak np. Sonata b-moll F.Chopina.
Nadal bazując na Trio zaczął rozwijać aparat wykonawczy w swoich aranżacjach o innych instrumentalistów, wokalistów, orkiestrę kameralną. Kulminacją poszukiwań brzmieniowych jest jego Koncert Fortepianowy g-moll na trio jazzowe i orkiestrę symfoniczną, a także Requiem na trio jazzowe, troje wokalistów jazzowych i chór mieszany. Wracając do początków sukcesu i brzmienia tria jazzowego jako podstawowego składu wykonawczego interpretującego muzykę Chopina, najnowszą inspiracją Jagodzińskiego stała się muzyka mistrza polifonii Jana Sebastiana Bacha. W odróżnieniu od muzyki Chopina, w której złożone harmonie i wysmakowane melodie były podstawą i inspiracją do improwizacji, w muzyce Bacha, dla Jagodzińskiego i jego Tria tą inspiracją jest wielogłosowość i nieskończone możliwości przenikania i wpływania na siebie poszczególnych głosów.

 

W 2021 roku płyta otrzymała nominację do Nagrody Muzycznej Fryderyk w kategorii Album Roku Jazz.


Wśród wykonywanych utworów znajdą się m.in.:
1.Preludium C- dur BWV 846 ( Bach Gounod.Ave Maria )
2.Partita nr 2 c- moll BWV 826 sinfonia
3.Preludium es-moll BWV 853
4.Preludium c- moll BWV 999
5.Aria na strunie G BWV 1068
6.Koncert d- moll BWV 1052 Adagio

https://www.youtube.com/watch?v=qH3loweJKdw


[Trzyosobowy zespół muzyczny na scenie. Po lewej pianista, w centrum kontrabasista, po prawej perkusista. Wszyscy mają czarne stroje. Wokół perkusisty znajdują się przezroczyste ekrany akustyczne umieszczone na wysokości talerzy. Muzycy w naturalnym świetle, scena wokół nich oświetlona na niebiesko. Tło czarne.]

fot. Paweł Cegielski

Andrzej Jagodziński Trio "Bach"

  • fot. Paweł Cegielski