Bitwa o literaturę. Biała, chrześcijańska tożsamość Europy to fikcja

Rozmowa tłumaczona na polski język migowy      

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 wejściówki na każde spotkanie. Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane online na stronie (zakładka "Na żywo") oraz Facebooku Teatru Starego

Gość: Aleksandra Lipczak
Prowadzący: Michał Nogaś

W opowieści o Al-Andalus reporterka Lipczak zawarła wszystkie współczesne strachy. O Innych, którzy przyjdą, by zniszczyć naszą cywilizację. O Innych, którzy zaprowadzą w Europie swój, odmienny od dobrze nam znanego, porządek. O Innych, którzy nie chcą współistnieć, chcą jedynie wprowadzić swoje prawo i zasady.
"Lajla znaczy noc" obala wszelkie stereotypy i pokazuje dobitnie, że ci Inni są wśród nas, z nami i z nas. Byli tu od wieków i współtworzyli świat, w którym żyjemy dziś. Czego więc w rzeczywistości powinniśmy się bać? Ich, Innych, czy nas samych?
Michał Nogaś

Aleksandra Lipczak - Dziennikarka i reporterka. Publikuje m.in. na łamach „Polityki” i „Przekroju”, pisze głównie o świecie hiszpańskojęzycznym. Nominowana do nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne. Laureatka czwartej edycji Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Jej książkowy debiut "Ludzie z placu Słońca" (2017) został bardzo dobrze przyjęty przez czytelników i krytykę i został nominowany do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. W 2020 roku ukazała się jej druga książka, "Lajla znaczy noc", za którą otrzymała Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike.
Jest stypendystką europejskiego programu dla młodych autorów i tłumaczy CELA.

 

[Zbliżenie na twarz jasnookiej, lekko uśmiechniętej kobiety. Ma ona jasne, gładko zaczesane i upięte u góry włosy. Na uszach ma długie wiszące, złote kolczyki z czerwonym kamieniem w centrum i niebieską obwódką. W rozmytym tle dominują ciepłe barwy i mnóstwo nieregularnie rozmieszczonych światełek.]

 

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

fot. Maciek Zygmunt

Bitwa o literaturę. Biała, chrześcijańska tożsamość Europy to fikcja

  • fot. Maciek Zygmunt