Bitwa o literaturę. Dlaczego "Nie ma" stało się jedną z ukochanych książek Polaków?

Rozmowa tłumaczona na polski język migowy      

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 wejściówki na każde spotkanie. Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane online na stronie (zakładka "Na żywo") oraz Facebooku Teatru Starego

Gość: Mariusz Szczygieł
Prowadzący: Michał Nogaś

Nie ma tematów ważniejszych od przyjaźni, miłości, lęku przed bólem, samotnością, pustką. Nie ma też w życiu reportera nic cenniejszego od wysłuchania historii ludzi, którzy całkowicie mu ufają i opowiadają o własnych doświadczeniach, które - jak się okazuje po lekturze - okazują się nad wyraz uniwersalne.
W "Nie ma", co podkreśliło jury Nagrody Literackiej "Nike", reporter Szczygieł do perfekcji opanował umiejętność wysłuchania i zrozumienia człowieka, zapisania jego obecności tu i teraz oraz w przeszłości. Nic dziwnego, że dla wielu "Nie ma" to jedna z książek najważniejszych, rozbrajających wszelkie lęki, z którymi musimy zderzać się na co dzień.
Michał Nogaś

Mariusz Szczygieł (ur. 1966) – reporter, pisarz. Od 1990 r. związany z „Gazetą Wyborczą”. Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów; jego książki zostały wydane w 21 krajach. Za „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Książkową 2009, a w Polsce Nike Czytelników. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Za „Nie ma” zdobył podwójną Nagrodę Nike 2019 (w wyborze jury i czytelników) oraz jubileuszową nagrodę 25-lecia Nike (2021). Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj”. W latach 90. znany z prowadzenia talk show „Na każdy temat”. Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska”). Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX”. Odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Zdobył nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator, przyznawaną przez studentów wszystkich szkół dziennikarskich w Polsce. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody na Istnienie. Miłośnik czeskiej Pragi. Mieszka w Warszawie.

 

[Jasnowłosy mężczyzna w ujęciu popiersiowym. Zwraca głowę lekko w lewo ku górze. Ma okulary w czarnych, grubych, prostokątnych oprawkach, jest ubrany w białą koszulkę i niebieską, rozpiętą bluzę. W tle jasna, chropowata ściana.]

 

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

fot. Damian Maliszewski

Bitwa o literaturę. Dlaczego "Nie ma" stało się jedną z ukochanych książek Polaków?

  • fot. Damian Maliszewski