Staromiejskie zaprasza "Życie i męka Pana Jezusa"

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki.
Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego od 28.03.2022 r.
Każda osoba, która nabyła bilet na wydarzenie podlega obowiązkowi dostosowania się do wymogów i regulacji związanych z epidemią COVID-19, obowiązujących w dniu wydarzenia.

"Życie i męka Pana Jezusa"
(La Vie de Notre Seigneur Jésus Christ)
reż. Ferdinand Zecca
Francja 1907
52 minuty

Film z akompaniamentem Piotra Selima.

W najwcześniejszym okresie istnienia kina filmowej powstało przynajmniej kilka filmów pasyjnych. Ten powstał w słynnej wytwórni Pathé najprawdopodobniej w 1907 roku. Jego autorami są pionierzy kina Francuz Ferdinand Zecca (1864-1947) i Hiszpan Segundo de Chomón (1871-1929). Życie i męka Chrystusa opowiedziane są tu w pięciu częściach. Film jest tintowany, czyli barwiony, i oczywiście niemy. Trwa blisko godzinę i wszystko wskazuje na to, że zachował się w kompletnym kształcie. Niewątpliwie mamy do czynienia z najprawdziwszym zabytkiem sztuki. Jak anonsował „Kurjer”, film był pokazywany w Théâtre Optique Parisien w teatrze przy Jezuickiej w 1908 roku przed Wielkanocą (od 2 do 9 kwietnia).
Maciej Gil, kurator cyklu „Staromiejskie zaprasza”

[Zdjęcie ogłoszenia ze starej gazety. Czarne napisy na pożółkłym papierze. Napis głosi:"Théâtre Optique Parisien / od czwartku drugiego do czwartku dziewiątego kwietnia / wystawiony będzie obraz przedstawiający Życie i Mękę Pana Jezusa / w pięciu oddziałach (w kolorach)". W obu górnych rogach znajdują się napisy "Anons" z wykrzyknikiem. Na dole, pod wszystkimi napisami znajduje się gruba czarna linia.]

fot.

Staromiejskie zaprasza "Życie i męka Pana Jezusa"

  • fot. "Kurjer" 1908, 2 kwietnia, s 1