Songs from Testimonies

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego. 


Zisl Slepovitch - dyrektor artystyczny, klarnet, śpiew
Sasha Lurje - śpiew
Craig Judelman - skrzypce
Joshua Camp - akordeon
Dmitry Ishenko - kontrabas

W 2018 r. Fortunoff Video Archive for Holocaust Testimonies (Uniwerystet Yale), wraz z muzykiem Zislem Slepovichem i piosenkarką Sashą Lurje, rozpoczęli niezwykły projekt muzyczny. Wśród 4400 archiwalnych wspomnień odkryli i na nowo zaaranżowali kilkadziesiąt piosenek śpiewanych przez ocalałych i świadków Holokaustu. Ponad 12 000 godzin nagrań - w kilkunastu językach - to tysiące osób, których historie życia dają wgląd w doświadczenia ocalałych z Holokaustu zarówno przed, w trakcie, jak i po II wojnie światowej. Pieśni i wiersze pojawiające się w wielu z tych świadectw, śpiewane pierwotnie we wsiach i miasteczkach, w gettach i obozach koncentracyjnych, w bardzo osobisty sposób przekazują historię tamtego okresu. 

Zisl Slepovitch pochodzi z Mińska na Białorusi, a od 2008 r. mieszka w Stanach Zjednoczonych. Jest muzykologiem (doktorat na Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej); dyrygentem, multiinstrumentalistą, muzykiem klezmerskim, klasycznym i improwizacyjnym (instrumenty dęte drewniane, klawiszowe); kompozytorem i poetą; nauczycielem muzyki i języka jidysz. 

Sasha Lurje, pochodzi z Rygi, śpiewa od trzeciego roku życia. Występuje z wieloma zespołami w różnych stylach, od klasycznego po folk, jazz, rock i pop. Sasha jest również zaangażowana w działalność kilku grup teatralnych, w których skupia się na teatrze muzycznym i improwizacyjnym. Występowała i uczyła śpiewu w języku jidysz w Rosji, Europie i Ameryce Północnej.

[Na zdjęciu uśmiechnięty mężczyzna z klarnetem. W ujęciu od bioder w górę. Mężczyzna ma krótkie włosy, bródkę i okulary w cienkich, okrągłych oprawkach. Jest ubrany w szarą koszulę z jasnymi mankietami, czarną kamizelkę i pomarańczową muchę. Przed sobą trzyma klarnet basowy. Tło ciemne, niejednolite.]

Organizatorzy wydarzenia:

rodek "Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie

Teatr Stary w Lublinie


Stowarzyszenie "Studnia Pamięci"

Fortunoff Video Archive for Holocaust Testimonies

Wydarzenie jest realizowane w ramach obchodów 80. rocznicy akcji Reinhardt. 

Partnerzy

fot. materiały promocyjne

Songs from Testimonies

  • fot. materiały promocyjne