Staromiejskie zaprasza "Na zachodzie bez zmian"

Każda osoba, która nabyła bilet na wydarzenie podlega obowiązkowi dostosowania się do wymogów i regulacji związanych z epidemią COVID-19, obowiązujących w dniu wydarzenia.

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki.
Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego od 02.11.2022 r.

 

Na Zachodzie bez zmian

(All Quiet on the Western Front)

reż. Lewis Milestone

USA 1930

133 minut

Film portretuje grupę niemieckich rekrutów podczas I wojny światowej i przemianę ich postaw od idealizmu do rozczarowania. Główny bohater deklaruje jasno: „Żyjemy w okopach i walczymy. Staramy się nie dać zabić. To wszystko”. Pierwsza ekranizacja arcydzieła Ericha Marii Remarque'a nie straciła nic ze swej siły przekazu, jej antywojenna wymowa wciąż jest aktualna. „Za Zachodzie bez zmian” był w repertuarze kina Adria od 13 do 19 marca 1932 roku i był to pierwszy wyświetlany tu film dźwiękowy. Józef Czechowicz obejrzał go dwa razy, „aby nic z genjalnego widowiska nie uronić”. Wówczas ocenzurowany, powraca w pełnej, cyfrowo odświeżonej wersji.

Maciej Gil, kurator cyklu „Staromiejskie zaprasza”

 

#opisujemy

Na czarno-białym zdjęciu róg budynku, na którym zamontowano szyld Kina Staromiejskiego. Szyld składa się z pięciu poziomów, wyznaczonych przez wystające, poziome, cienkie, podłużne elementy, na których zamontowano metalowe segmenty, w których zostały wycięte litery. Na pierwszych czterech od góry, kolejno pojedyncze litery tworzące napis „kino”. Na ostatnim ułożony w półkole napis: "staromiejskie". W tle niebo i fragment sąsiedniej kamienicy.

fot. Jan Trembecki / Reklama Kina Staromiejskiego wykonana w metalu według projektu artysty plastyka P. Podciechowskiego. Fot. z dnia 21 października 1969

Staromiejskie zaprasza "Na zachodzie bez zmian"

  • fot. Jan Trembecki / Reklama Kina Staromiejskiego wykonana w metalu według projektu artysty plastyka P. Podciechowskiego. Fot. z dnia 21 października 1969