Kino w Teatrze Starym "Właściciele"

Bilety: normalny 15 zł, ulgowy 12 zł

Parter i loże sali widowiskowej wyposażone są w pętlę indukcyjną     petla-1

 

Właściciele

(Vlastníci)

Scenariusz i reżyseria: Jiři Havelka
Zdjęcia: Martin Žiaran
Czechy 2019
97 minut

 

Podupadająca praska kamienica wymaga pilnych remontów, więc jej mieszkańcy muszą podjąć stosowne decyzje. Wydawałoby się – nic prostszego niż osiągnięcie kompromisu w sprawie wymiany instalacji gazowej grożącej katastrofą czy budowy windy w trosce o starzejących się lokatorów. Okazuje się jednak, że tak zwane dobro wspólne to bardzo pojemne pojęcie, a każdy z właścicieli rozumie je nieco inaczej. Powoli zaczyna się rozkręcać festiwal egoizmu, łamania procedur, naciągania przepisów. Rośnie napięcie, coraz trudniej ukrywać wzajemną agresję.

W debiutanckim filmie opartym na własnej sztuce teatralnej Jiři Havelka nie ukrywa, że wspólnota mieszkaniowa jest dla niego metaforą większej wspólnoty. A jego satyra, choć nie pozbawiona współczucia dla bohaterów, ma wyjątkowo gorzki smak. 

Zaprasza Magda Sendecka, kuratorka programu filmowego w Teatrze Starym w Lublinie

 

#opisujemy
 
Sześć osób siedzących wokół dużego, prostokątnego stołu, w tym dwie kobiety. W lewym dolnym rogu ręka siódmej osoby. Obie kobiety i jeden z mężczyzn unoszą swoje prawe dłonie do góry. W tle jasne ściany i umeblowanie charakterystyczne dla pomieszczeń biurowych, niska szafka i dwa regały z zamykanymi szafkami oraz półkami, na których stoją segregatory. 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

logo MKiDN

Fot. materiały dystrybutora

Kino w Teatrze Starym "Właściciele"

  • Fot. materiały dystrybutora