Bitwa o kulturę. Piękne i dziwne lata 90. / Mateusz Witkowski, Bartek Przybyszewski (Podcastex) / PJM

Rozmowę prowadzi Łukasz Drewniak.

Rozmowa tłumaczona na polski język migowy      

Parter i loże sali widowiskowej wyposażone są w pętlę indukcyjną     petla-1

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego od 01.08.2023 r.

Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie. Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.

Wydarzenie transmitowane online na stronie (zakładka "Na żywo" oraz na profilu FB Teatru Starego).

 

Z autorami Podcastexu - Bartkiem Przybyszewskim (blog “Liczne rany kłute”) i Mateuszem Witkowskim (blog “Popland”) wybierzemy się w podróż w czasie do ostatniej dekady XX wieku. Nie będzie to tylko wyprawa po nostalgię, utracone smaki, zapachy, olśnienia, tytuły filmów, seriali, gier, płyt i książek ani wyłącznie przyglądanie się czasom naszego dzieciństwa i młodości w krzywym zwierciadle, ale również próba zrozumienia tamtej epoki w Polsce i na świecie. Czym żyliśmy jako społeczeństwo, co formowało wówczas młodzieżowe gusta? Jak zalała nas światowa popkultura i co z peerelu w nas przetrwało? Kim byli nowi bohaterowie rzeczywistości? Francis Fukuyama ogłosił „koniec historii”, grupa Piersi śpiewała “My som już Amerykany”, byliśmy wierzącą częścią kultury zapierdolu, uczyliśmy się używać komórek i wysyłaliśmy pierwsze maile i tak bardzo baliśmy się pluskwy milenijnej. O święte najntisy! Ukochane i utracone lata 90.! Epoko transformacji, epoko wielkiej ściemy! Jak cię pamiętamy? Co z nami zrobiłaś? Dlaczego za tobą tęsknimy?

Łukasz Drewniak, kurator i prowadzący cykl “Bitwa o kulturę/literaturę”

 

Mateusz Witkowski (ur. 1989) - dziennikarz, krytyk literacki i muzyczny, redaktor naczelny oraz współzałożyciel portalu Popmoderna. Współtwórca i współprowadzący Podcastexu, zdobywcy głównej nagrody w kategorii "Podcast" w plebiscycie "Influencers Live Awards 2022" oraz wyróżnionego nagrodą EmpikGo w zeszłorocznej edycji "Podcastu roku – konkursu im. Janusza Majki".

Prowadzi regularną działalność krytyczną i recenzencką – „Dwutygodnika” i „Czasu Kultury”. Jest też stałym autorem portali Gazeta.pl i Wirtualna Polska, gdzie publikuje wywiady oraz reportaże. Współpracuje z Fundacją Performat (edukacja artystyczna młodzieży gimnazjalnej i licealnej) oraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym (m. in. koordynacja serii wywiadów z gośćmi Festiwalu Conrada). Prowadzi zajęcia na temat muzyki popularnej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stypendysta MKiDN w roku 2018 i 2020.

Bartek Przybyszewski (ur. 1987) - dziennikarz, bloger, miłośnik komiksów i filmów. Pisał dla serwisów Gazeta.pl, Noizz.pl, Onet, Wirtualna Polska. Wspólnie z Mateuszem Witkowskim prowadzi podcast o latach 90. i 00. "Podcastex" (fb.com/podcastex), który otrzymał nagrodę dla podcastu roku podczas gali Influencers LIVE Awards 2022 oraz wyróżnienie od Empik Go podczas zeszłorocznej edycji "Podcastu roku - konkursu im. Janusza Majki".

Z wykształcenia andragog i filmoznawca. W 2022 roku otrzymał Stypendium Artystyczne m.st. Warszawy, dzięki któremu pracował nad biografią reżysera Marka Piestraka (premiera najpewniej w roku 2024). Planuje wydanie swojej pracy licencjackiej na temat obrazu narkotyków w polskim kinie potransformacyjnym. Prowadzi bloga „Liczne rany kłute" (fb.com/liczneranyklute). Współautor wywiadu rzeki z Krzysztofem Gonciarzem pt. „Rozum i godność człowieka" (2019) i książki o substancjach psychoaktywnych pt. "Haj, czyli jak nie szkodzić sobie i innym (2022).

 

#opisujemy
Dwóch mężczyzn w ujęciu z żabiej perspektywy. Mężczyzna po lewej jest ubrany w szarą koszulkę z krótkimi rękawami, ma krótkie, ciemne włosy i krótką czarną brodę z wąsami. Mężczyzna po prawej jest ubrany w czarną koszulkę, ma lekki zarost i jasne, rozwiane włosy przysłaniające częściowo twarz. Całe tło wypełnia fragment szarego, wielopiętrowego budynku z wielkiej płyty z oknami ułożonymi w równe rzędy. 
 

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7:00 a 11:00.

Fot. Aleksandra Nowak

Bitwa o kulturę. Piękne i dziwne lata 90. /Mateusz Witkowski, Bartek Przybyszewski (Podcastex) / PJM

  • Fot. Aleksandra Nowak