Bitwa o kulturę. Śmierć w mieście, śmierć na wsi / Jarosław Ważny / PJM

Rozmowę prowadzi Łukasz Drewniak.

Rozmowa tłumaczona na polski język migowy      

Parter i loże sali widowiskowej wyposażone są w pętlę indukcyjną     petla-1

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego od 01.09.2023 r.

Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie. Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.

Wydarzenie transmitowane online na stronie (zakładka "Na żywo" oraz na profilu FB Teatru Starego).

 

Dwaj jeźdźcy Apokalipsy - pandemia i wojna – przypomnieli nam, że jesteśmy śmiertelni, że wszyscy kiedyś – prędzej czy później umrzemy. Nie razem, ale osobno. Posłuchajmy opowieści jak nas, umarłych, kiedyś żegnano. Przyjrzyjmy się miejskim i wiejskim rytuałom pogrzebowym. Spotkaniom na cmentarzu ze świeckim mistrzem ceremonii i ulubioną rockową muzyką zmarłego odtworzoną z głośników. Mrożek napisał kiedyś opowiadanie Ci którzy mnie niosą, monolog ciała zamkniętego w trumnie. I teraz wyobraźmy sobie, że z tej trumny słychać pieśń, że ludzie idący w kondukcie także śpiewają, bo tylko muzyka przeprowadza nas godnie na tamtą stronę, łączy ciało z ziemią i zagłusza nicość. Jarosław Ważny -  jeden z liderów projektu muzycznego Polskie Znaki (obok Radka Łukasiewicza i Janusza Zdunka)- opowie o genezie i idei płyty Rzeczy ostatnie, złożonej z polskich, ludowych pieśni pogrzebowych zaprezentowanych w nowoczesnych aranżacjach i z gościnnym udziałem wokalnym Sanah, Matyldy Damięckiej, Vito Bambino…

Łukasz Drewniak

 

Jarosław Ważny, ur. 27 października 1982 w Tomaszowie Lubelskim, dziennikarz, muzyk, puzonista. Pierwotnie związany z takimi formacjami jak: Większy Obciach, The Bartenders i deSka, Vespa. 25 marca 2008 oficjalnie został muzykiem zespołu Kult Występował również z zespołem Buldog oraz od lutego 2009 z projektem El Doopa. W 2019 r. założył wraz z Piotrem Połaciem grupę Darmozjady. Rok później, wraz z Januszem Zdunkiem i Radosławem Łukasiewiczem, powołał do życia projekt Polskie Znaki, z którym w 2022 r. wydał płytę pt. „Rzeczy ostatnie”. 

Jest absolwentem dziennikarstwa UW, obecnie doktorantem Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół historii prasy polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem prasy lokalnej i regionalnej. W latach 2003–2005 pracował dla „The Warsaw Voice”. Był dziennikarzem „Radia Kampus” oraz „Superstacji”, gdzie współtworzył i współprowadził audycję publicystyczną „Radiokomitet”. Od 208 r. jest stałym felietonistą dziennika „Trybuna”. Okazyjnie komentuje bieżące wydarzenia społeczno-polityczne na antenie telewizji „News 24”. 

Żonaty. Jedno dziecko. Na co dzień mieszka na warszawskim Żoliborzu.

 

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7:00 a 11:00.

Fot. Dorota Awiorko

Bitwa o kulturę. Śmierć w mieście, śmierć na wsi / Jarosław Ważny / PJM

  • Fot. Dorota Awiorko