Marcin Wasilewski Trio "En attendant"

Bilety: I-100 zł, II-85 zł, III-50 zł, IV-20 zł 

Miejsca IV - scena widoczna jest tylko z pozycji stojącej

 

Parter i loże sali widowiskowej wyposażone są w pętlę indukcyjną     petla-1 

Trio Marcina Wasilewskiego już od trzech dekad święci tryumfy w nieodmiennym składzie – pianiście towarzyszy kontrabasista Sławomir Kurkiewicz i perkusista Michał Miśkiewicz. Po latach tryumfów z Tomaszem Stańką trio samodzielnie związało się z wytwórnią ECM i dołączyło do grona najlepszych muzyków świata. Lata wspólnego grania doprowadziły do tego, że Marcin Wasilewski Trio osiągnęło ideał grania w trzyosobowym składzie – stało się jednym instrumentem. Symbiozę tę będziemy podziwiać w repertuarze z ostatniej płyty formacji, „En attendant”, zawierającej kompozycje oryginalne muzyków obok utworów Bacha, czy… grupy The Doors.

Daniel Wyszogrodzki, kurator programu muzycznego w Teatrze Stary w Lublinie

 

Marcin Wasilewski – fortepian

Sławomir Kurkiewicz – kontrabas

Michał Miśkiewicz – perkusja

 

„W dzisiejszym jazzowym wszechświecie jest cała plejada gwiazd…”, napisał „BBC Music Magazine”, „…ale niewielu pianistów świeci tak jasno jak Marcin Wasilewski”. Marcin Wasilewski (ur. 1975 r.), Sławomir Kurkiewicz (ur. 1975 r.) oraz Michał Miśkiewicz (ur. 1977 r.) grają wspólnie od 1993 roku. Zespół szybko zyskał znaczenie na polskiej scenie jazzowej, zarówno jako samodzielne trio, jak i jako trzy czwarte kwartetu Tomasza Stańko. To właśnie z Tomaszem Stańko po raz pierwszy znaleźli się w wytwórni ECM, pojawiając się na albumach „Soul of Things” (2001), a następnie „Suspended Night” (2003) oraz „Lontano (2005). Stańko był również mentorem muzyków. Przez 25 lat wspólnego grania, znakiem rozpoznawczym Tria stała się wyjątkowa płynność i symbioza brzmienia. To czyni ich twórczość absolutnie wyjątkową. Komunikacja między muzykami oparta na improwizacji, pogłębiała się z biegiem lat, wraz z rozwojem ich kreatywności, co zauważył m. in. Don Heckman z „Los Angeles Times”, kiedy Marcin Wasilewski Trio zaistniało na międzynarodowej scenie jazzowej.

„En attendant” stworzony przez Marcina Wasilewskiego, Sławomira Kurkiewicza i Michała Miśkiewicza, charakterystyczny w swym brzmieniu i w niepodrabialnym stylu, prezentuje bardzo szeroki wachlarz stylistyczny, od Bacha po improwizację. Na „En attendant” między wspólnymi kompozycjami tria znalazły się również „Glimmer of Hope” Marcina Wasilewskiego, ponadczasowy „Vashkar” Carli Bley, legendarny utwór The Doors „Riders on the Storm”, a także Wariacja Goldbergowska J.S.Bacha. Płyta jest dowodem niezwykłej wyobraźni muzyków i wyrazem tego, w jaki sposób pochodzące z wielu źródeł inspiracje mogą być opowiedziane muzycznym językiem. Album „En attendant został nagrany w studio „La Buissonne” na południu Francji w sierpniu 2019 roku, tuż rozpoczęciem współpracy tria z saksofonistą Joe Lovano przed i wyprodukowany przez Manfreda Eichera

Najnowszy album Tria pt. "En attendant" został pod koniec kwietnia nagrodzony statuetką Fryderyk 2022 w kategorii Album Roku Jazz, a Marcin Wasilewski otrzymał Fryderyka 2022 w kategorii Artysta Roku Jazz! Marcin Wasilewski dzięki dwóm tegorocznym Fryderykom ma ich już jedenaście, najwięcej w polskim jazzie.

www.marcinwasilewskitrio.com 

Video: https://www.facebook.com/ecmrecords/videos/371114721468701

Instagram: https://www.instagram.com/marcin_wasilewski_trio/

 

#opisujemy
 
Trzech mężczyzn w czarnych strojach w ujęciu od bioder w górę. Wszyscy przyjmują tę samą pozycję, trzymają dłonie w kieszeniach spodni, mają lekko ugięte łokcie. Mężczyzna po środku jest nieco z przodu i częściowo przysłania ramiona pozostałych panów. W tle szaro-niebieskawa blacha z dużymi, nieregularnymi plamami rdzy i zadrapaniami. 
 
Fot. Bartosz Maciejewski

Marcin Wasilewski Trio "En attendant"

  • Fot. Bartosz Maciejewski