Kino w Teatrze Starym "Saint Omer"

Bilety: normalny 15 zł, ulgowy 12 zł

Parter i loże sali widowiskowej wyposażone są w pętlę indukcyjną     petla-1

SAINT OMER
("Saint Omer")

Reżyseria: Alice Diop
Scenariusz: Amrita David, Alice Diop, Zoé Galeron, Marie N'Diaye
Zdjęcia: Claire Mathon
Francja 2022
122 minuty

Ten film ma dwie bohaterki: pochodzącą z Senegalu Coly, byłą studentkę filozofii, która zabiła swoją kilkunastomiesięczną córeczkę, zostawiając ją na plaży na pewną śmierć, i Ramę, pisarkę, wykładowczynię uniwersytecką, która przyjeżdża do nadmorskiego Saint Omer, żeby obserwować proces tej pierwszej. Wraz z nią – ale i z zabójczynią – próbujemy zrozumieć czyn, którego się dopuściła.
Rama to alter ego reżyserki, francuskiej dokumentalistki o senegalskich korzeniach, która zrobiła film na granicy dokumentu i fikcji, opierając się na faktach. W opowieści, która wywraca na nice reguły gatunkowe dramatu sądowego, na sali rozpraw nie pada ani jedno słowo, które nie zostało wypowiedziane na prawdziwym procesie. Jednak ta historia współczesnej Medei (w jednej z sekwencji Rama ogląda adaptację Piera Paola Pasoliniego) ma wymiar uniwersalny. W kolejnych scenach odsłania hipokryzję i nieuświadomiony rasizm, których doświadcza Coly także na sali sądowej, dotyka problemów wykluczenia społecznego i materialnego. Ale przede wszystkim przybliża się do dramatu bohaterki, która nie rozumie własnego czynu. A co, jeśli na nadmorskiej plaży Coly chciała zostawić niechcianą, nieakceptowaną, wrażliwą część siebie, uwikłaną w sieć niemożliwych do zrealizowania oczekiwań własnej rodziny i społeczeństwa?

Zaprasza Magda Sendecka, kuratorka programu filmowego w Teatrze Starym w Lublinie

 

#opisujemy

Zdjęcie ludzi siedzących w długich, drewnianych ławach, w rzędach. Na pierwszym planie ciemnowłosa kobieta w żółtej bluzce z krótkim rękawem. Kobieta ma poważną minę, ostrość zdjęcia skupia się na niej. Za plecami osób z ostatniego rzędu znajduje się ściana z drewnianą okładziną. 
Fot. materiały dystrybutora

Kino w Teatrze Starym "Saint Omer"

  • Fot. materiały dystrybutora