Bitwa o literaturę. Legumina babki Deli / Agata Tuszyńska / PJM

Rozmowę prowadzi Grażyna Lutosławska.

Rozmowa tłumaczona na polski język migowy      

Parter i loże sali widowiskowej wyposażone są w pętlę indukcyjną     petla-1

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego 01.01.2024r.

Jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 wejściówki na każde spotkanie. Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.

Wydarzenie transmitowane online na stronie (zakładka "Na żywo" oraz na profilu FB Teatru Starego).

 

„Nie znałam jej zapachu. Ani smaku leguminy z jabłek wedle jej przepisu, którą zajadali się goście w pensjonacie pani Czaplickiej w Otwocku. Wojnę przeżyła prawie. Historia zbłąkanego odłamka jesienią 1944 brzmi mętnie. Niedawno odnalazłam fotografię jej ojca w jarmułce. Patrzę mu w oczy. Znam ją jeszcze mniej. Moja babka, nieznajoma babka Dela.” Czy można poznać kogoś ze skrawków pamięci, dokumentów, domysłów, przemilczeń i nie zadanych pytań?

Cytowany fragment pochodzi z książki Agaty Tuszyńskiej pt. „Czarna torebka" (Osnova Publishing)

Agata Tuszyńska - pisarka, poetka, reportażystka. Autorka biografii Isaaka Bashevisa Singera, Ireny Krzywickiej oraz Wiery Gran, a także osobistych "Rodzinnej historii lęku" i "Ćwiczeń z utraty". W ostatnich latach wydała m.in. "Oskarżona Wiera Gran" (2010), "Narzeczona Schulza" (2015), "Jamnikarium" (2016), "Bagaż osobisty. Po Marcu" (2018), "Mama zawsze wraca" (2020), przeniesionej na scenę Muzeum POLIN oraz "Ćwiczenia z utraty. Po 15 latach" (2021). W 2022 roku miały premierę "Żongler. Romain Gary" oraz tomik wierszy "Niesny". W kwietniu 2023 roku ukazała się "Czarna torebka" z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Bohaterką wszystkich moich książek jest PAMIĘĆ. Znikające światy i odchodzący ludzie. Zapisuję, żeby nie przestały istnieć. Wierzę w ocalającą moc słowa.

W 2022 miała premierę książka „Żongler” (Wydawnictwo Literackie) o Romainie Gary'm, francuskim pisarzu urodzonym w Wilnie, jedynym w historii autorze uhonorowanym dwukrotnie Nagrodą Goncourtów (drugi raz pod pseudonimem Emil Ajar). Książka w maju 2023 roku ukazała się we Francji nakładem Wydawnictwa STOCK. W kwietniu 2023 roku, ukazała się „Czarna torebka” (Osnova) – opowieść o polskiej torebce, żydowskiej Babki Deli, ukrywanej w rodzinnym domu autorki przez kilkadziesiąt lat. Z tą torebką Dela razem z córką Halinką wyszły z getta.
Agata Tuszyńska jest laureatką Nagrody Polskiego PEN-Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu i literatury faktu, medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis i Francuskiego Orderu Literatury i Sztuki. Jej książki przetłumaczono na kilkanaście języków. Od marca 2022 roku jest felietonistką polskiej edycji Vogue.

„Czarna torebka” ukazała się nakładem wydawnictwa Osnova. Wraz z książką ukazał się audiobook, który czyta autorka z muzyką Jerzego Satanowskiego.

 

http://www.agatatuszynska.pl

 

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7:00 a 11:00.

 

fot. Mateusz Grzelak

Bitwa o literaturę. Legumina babki Deli / Agata Tuszyńska / PJM

  • fot. Mateusz Grzelak