Bitwa o kulturę. Kogo interesują Oscary? / Katarzyna Borowiecka, Piotr Guszkowski / PJM

Po raz pierwszy w roli prowadzącej - Kaja Klimek.

Rozmowa tłumaczona na polski język migowy      

Parter i loże sali widowiskowej wyposażone są w pętlę indukcyjną     petla-1

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego od 01.02.2024 r.

Jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 wejściówki na każde spotkanie. Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.

Bitwa o kulturę. Kogo interesują Oscary? 

„And the Oscar goes to…” Tuż po rozdaniu najważniejszych nagród filmowych podsumujemy tegoroczną galę. Czy „Oppenheimer” potwierdził swoją dominację? Kto zwyciężył w bezpośrednim pojedynku Lily Gladstone - Emma Stone? Czyja przemowa zachwyciła publiczność? I jak Ryan Gosling poradził sobie na oscarowej scenie w roli „Just Kena”? Trafione przewidywania, duże niespodzianki, wielcy przegrani i… czerwony dywan! O tym wszystkim porozmawiamy z Katarzyną Borowiecką i Piotrem Guszkowskim.

Kaja Klimek

Kaja Klimek - edukatorka, tłumaczka i krytyczka filmowa i popkulturalna. Nieustannie dyskutuje o filmach i serialach – z widzami, gdy tylko nadarzy się okazja, z twórcami na festiwalach, z innymi krytykami w mediach, ze studentami na Uniwersytetach Warszawskim i SWPS, i co najważniejsze: z dzieciakami i młodzieżą w ramach programów edukacji filmowej. Prowadzi program Seriaale w TVN Fabuła oraz Warsztat Filmowy w Red Carpet TV. W każdy czwartek w Dzień Dobry TVN opowiada o filmach. W internecie działa jako Kajutex (YT, FB, IG, TT - jako kajutex.pl).

Katarzyna Borowiecka - dziennikarka filmowa związana przede wszystkim z radiem, choć nie tylko. Ma na koncie setki audycji radiowych (w Trójce i w Radio 357) o tym, co na ekranie - rozmowy z twórcami i twórczyniami z wszelkich pionów, krytykami i krytyczkami. Z mikrofonem zjeździła festiwale filmowe w Polsce i za granicą. W Canal+ prowadziła cotygodniowy magazyn Aktualności Filmowe (2015-2019), na YouTube była gospodynią magazynu Netflix Studio (2020-2021), tworzyła też swój autorski POPcast, czyli podcast o popkulturze (2019-2020). Współpracuje z wieloma festiwalami i instytucjami - na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni prowadzi konferencje prasowe filmów Konkursu Głównego, w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy realizowała autorski cykl „Poza Kadrem”, czyli rozmowy z przedstawiciel/k/ami różnych zawodów filmowych. Wśród jej gości w radiu, telewizji i na żywo znaleźli się między innymi: Sally Potter, Mike Leigh, Agnieszka Holland, Andrew Scott, Jane Birkin, Antonio Banderas, Joanna Kulig, Tomasz Kot, Roman Polański i Ruben Ostlund.
W 2018 za autorską audycję ABC Popkultury Zestaw Powiększony została nagrodzona MediaTORem (nagroda przyznawana przez studentów dziennikarstwa) - w kategorii NawigaTOR(ka), kategorii dla tych dziennikarzy, dzięki którym poglądy odbiorców zaczynają iść nowymi torami.

Piotr Guszkowski - dziennikarz kulturalny "Gazety Wyborczej". Specjalizacja: kino i seriale. Ale zdarzyło mu się także prowadzić cykliczny dodatek teatralny. W "Wyborczej" od 2015 r. - najpierw jako recenzent "Co Jest Grane", potem dołączył do działu Kultura. Wcześniej przez 6 lat związany z dziennikiem "Metro”. Pisze również do "Wyborczej TV". Robił wywiady dla magazynu "Esquire", publikuje (lub publikował) w "Aktiviście", "Sukcesie", "Kinie" czy Onecie. Ma radiowy głos, doświadczenie telewizyjne raczej skąpe: jako dziecko kilka razy wystąpił w "Domowym przedszkolu". W kinie zwykle zajmuje fotel z brzegu, przy przejściu. Po maratonie z arthouse'em na Nowych Horyzontach lubi pójść na "Batmana". Odkąd został ojcem, chętnie zajmuje się kinem młodego widza. Z wykształcenia psycholog. Słucha. Woli pisać o innych, niż o sobie.

Wydarzenie transmitowane online na stronie internetowej (zakładka "Na żywo") oraz na profilu FB Teatru Starego.

fot. Wikimedia Commons

Bitwa o kulturę. Kogo interesują Oscary? / Katarzyna Borowiecka, Piotr Guszkowski / PJM

  • fot. Wikimedia Commons