Bartek Wąsik "Daydreamer"

Bilety: I-80 zł, II-65 zł, III-50 zł, IV-30 zł.

Miejsca IV - scena widoczna jest tylko z pozycji stojącej

Parter i loże sali widowiskowej wyposażone są w pętlę indukcyjną     petla-1

Lubelski pianista, który podbił muzyczny świat (występował m.in. w Carnegie Hall i Chicago Symphony Hall), zaprezentuje nam w solowym recitalu własne – niekonwencjonalne – aranżacje utworów z repertuaru brytyjskiej grupy Radiohead. Są one „żyzną glebą, z której czerpie moja wrażliwość”, jak mówi sam artysta. Kierując się przeczuciami, jakie wywołuje ta muzyka, polski artysta w imponujący sposób wykorzystuje możliwości brzmieniowe fortepianu, improwizuje, poddaje się nastrojowi, aby wykreować nastrój. Latem słuchaliśmy Bartka Wąsika, kiedy prowadził na lubelskiej starówce koncert finałowy festiwalu „Śleboda/Danutka”. Powraca jako „Daydreamer”, malarz marzeń.

Daniel Wyszogrodzki, kurator programu muzycznego w Teatrze Starym w Lublinie

DAYDREAMER to dwanaście oryginalnych aranżacji piosenek zespołu Radiohead na fortepian solo, które razem tworzą fresk pełen znaczeń i barw. To bardzo osobista muzyczna wypowiedź Bartka Wąsika, jednego z czołowych polskich pianistów, kompozytora i aranżera, artysty przekraczającego w swoich działaniach granice dźwięku. Z miłości do piosenek Radiohead muzyk stworzył ich zaskakujące wersje. Jak wyznaje, utwory angielskiej grupy przez lata towarzyszyły mu w ważnych życiowych sytuacjach. „Są żyzną glebą, z której czerpie moja własna wrażliwość” – podkreśla – „wprowadzają mnie w lekką wibrację, nie dają spokoju. Otwierają świat skojarzeń, którymi chciałem się podzielić.”

DAYDREAMER jest dla tych, którzy czasem czują się outsiderami. Jak śpiewał Thom Yorke, „I’m a creep, I’m a weirdo”. Dla marzycieli dostrzegających w realnym świecie ukryte znaczenia, symbole. Bartek Wąsik znajduje nowe wątki w dobrze znanych utworach. Prowadzi go intuicja i świetna znajomość zarówno twórczości Radiohead, jak i najróżniejszych gatunków muzycznych, które od lat uprawia: od folku, przez fortepianową klasykę, po twórczość eksperymentalną i awangardową. Jego muzyka przywołuje ekspresję oryginałów, nawet jeśli zdaje się radykalnie odwracać ich charakter. Pierwszy utwór na płycie, "Everything In Its Right Place" to deklaracja: wszystko jest takie, jakie ma być. Przeczucia rozkwitające w muzyce. 

DAYDREAMER jest również hołdem dla ukochanego instrumentu Bartka Wąsika – fortepianu, którego brzmienie w tym projekcie zaskakuje nieskończoną paletą barw, we wszystkich ich odcieniach. To muzyczny autograf tego oryginalnego artysty.

Bartek Wąsik - pianista, kompozytor i aranżer, laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, Nagrody Muzycznej Fryderyk oraz Paszportu „Polityki” 2014. Występował w Europie, Azji i obu Amerykach. W Carnegie Hall i Chicago Symphony Hall prezentował własne opracowania utworów Fryderyka Chopina. Jego projekt Nowa Warszawa (wraz ze Stanisławą Celińską i z Royal String Quartet) spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i został uhonorowany Gwarancją Kultury i Wdechami. Współpracował m. in. z Bartkiem Konopką (film „Nowa Warszawa”), Janem Komasą (widowisko „Ksenofonia”), Arturem Rojkiem („Symfonia przemysłowa”), Adamem Strugiem („Requiem ludowe” - uhonorowane Folkowym Fonogramem Roku), Katarzyną Nosowską, Ralphem Kaminskim (album „Kora”), czy Dorotą Miśkiewicz („Lutosławski, Tuwim - Piosenki nie tylko dla dzieci” - Złota Płyta). Jest założycielem i członkiem Lutosławski Piano Duo (laureaci nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2020) i kwartetu Kwadrofonik, z którym w 2021 roku otrzymał Fryderyka za album „Astronomia poety. Baczyński”, zawierający piosenki skomponowane razem z Melą Koteluk do słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Od 2020 roku jest autorem, organizatorem i wykonawcą cyklu letnich koncertów PIANOKRĄG, które odbywają się w warszawskiej Królikarni.

 

#opisujemy

Krótkowłosy mężczyzna w różowej, luźnej koszuli w ujęciu od pasa w górę. Trzyma przed sobą uniesioną prawą rękę, której łokieć podtrzymuje lewą ręką. Jego prawa dłoń jest bardzo jasno oświetlona i rzuca cień na jego twarz. Tło ciemnoszare z ukośną smugą światła.
fot. materiały promocyjne

Bartek Wąsik "Daydreamer"

  • fot. materiały promocyjne