Martyna Jakubowicz "Dobrze"

Bilety: I-80 zł, II-65 zł, III-50 zł, IV-30 zł 

Miejsca IV - scena widoczna jest tylko z pozycji stojącej

Parter i loże sali widowiskowej wyposażone są w pętlę indukcyjną     petla-1 

Pionierka alternatywy w czarnych czeluściach PRL-u („W domach z betonu nie ma wolnej miłości”), popularyzatorka akustycznego grania w stylu folk i amerykańskiej piosenki autorskiej (albumy z piosenkami Boba Dylana i Joni Mitchell), jak również autorka autobiograficznej książki „Trudna sztuka latania” (Znak, 2023). W naszym teatrze zaprezentuje nowe, akustyczne wersje dawnych przebojów, w aranżacjach na gitary i inne instrumenty strunowe, a towarzyszyć jej będą wirtuozi: Jan Pentz i Dariusz Bafeltowski. Martyna Jakubowicz opowiada o swoim życiu i drodze, na której spotkała m.in. zespół Voo Voo. Nowa EP „Akustyczność” to tylko przedsmak tego, co nas czeka.

Daniel Wyszogrodzki, kurator programu muzycznego w Teatrze Starym w Lublinie

 

"DOBRZE" – cykl koncertów z nutą autobiograficzną

Cykl koncertów „Dobrze”, to połączenie koncertu pełnego klimatycznych, autorskich piosenek wybranych z dotychczasowego dorobku artystki, z wieczorem autorskim Martyny Jakubowicz. Trasa promuje wydaną w październiku tego roku książkę wokalistki „Trudna sztuka latania”, która ukazała się na rynku 11.10.23, nakładem wydawnictwa ZNAK, oraz wydaną 09.10.23 płytę „Akustyczność”. 

W tym roku obchodzę 40-lecie nagrania pierwszej płyty („Maquillage”), wydanej w 1983 roku. Będą więc powroty do piosenek, które ukazały się na wielu moich płytach, a nagrałam ich 15. Do współpracy zaprosiłam dwóch świetnych instrumentalistów Janka Pentza i Dariusza Bafeltowskiego. Dzień w którym usłyszałam po raz pierwszy Janka Pentza był tym dniem od którego zaczęła się moja „pentzomania”. Przypomniałam sobie jak nurkowałam jako dziecko w czystym jeszcze w tym czasie Bałtyku i widziałam na dnie porozrzucane muszelki. Czułam się wtedy wolna i szczęśliwa. Zachwyciły mnie emocje, które Janek wkłada w swoje granie. Postanowiłam spróbować jak zabrzmi wspólnota moich piosenek z talentem Janka. Seria koncertów „Dobrze” grana w trio będzie miała klimat intymny zgodnie z moją intencją. Mam taką nadzieję, że nasza muzyka uniesie Was ku chwilom szczęśliwym i pozostanie w Waszych sercach na zawsze!

Zapraszamy serdecznie do towarzyszenia nam w tym magicznym koncertowym czasie!
Niech będzie dobrze!
 
Martyna Jakubowicz przez lata wypracowała swój niepowtarzalny styl, łączący balladową delikatność z bluesową i rockową zadziornością oraz właściwym dla lat 80-tych buntem. Sama komponuje większość swoich utworów. Na stałe współpracuje z Andrzejem Jakubowiczem, który jest autorem większości tekstów. W latach 80 jej utwory nagrywane w studio PR im. Agnieszki Osieckiej plasowały się na wysokich miejscach radiowych list przebojów, a piosenka „W domach z betonu nie ma wolnej miłości” przez wiele tygodni zajmowała pierwsze miejsce na radowej Liście Przebojów Trójki i na stałe weszła na listę najpopularniejszych piosenek tych lat. Ma w swoim dorobku 15 płyt. Płyta „Maquillage” i Wschodnia wioska” zdobyły dobre recenzje w  czasopismach takich jak „Rolling Stone”, czy „Guitar Player”. Uczestniczyła w kultowej sesji „I Ching”. Zarejestrowany, a później wydany w 1992 roku podwójny album „Kołysz mnie” w krótkim czasie osiągnął status Złotej Płyty. Współpracowała i nagrywała z czołowymi polskimi muzykami: Wojciechem Waglewskim, Jerzym Piotrowskim, Jerzym Styczyńskim, Janem i Mateuszem Pospieszalskimi i wieloma innymi. W tym roku wraca do grania koncertów. Jesienią 2023 roku ukazał się jej mini album nagrany z Jankiem Pentzem i gośćmi.

Janek Pentz to gitarzysta i kompozytor kojarzony ze sceną gitary fingerstyle, mający za sobą wspólne koncerty z artystami takimi, jak m.in. Tommy Emmanuel, Kwiat Jabłoni, Andrew York, Andy McKee, Luca Stricagnoli, Daniel Cavanagh (Anathema), Alex Misko, Igor Presnyakov, Adam Palma, Marek Napiórkowski, Mirosław Czyżykiewicz, Lion Shepherd czy Stefano Barone. Współpracował z wieloma innymi artystami w kraju i zagranicą, ostatnio z Martyną Jakubowicz, Edytą Geppert, Piotrem Zubkiem jako Zubek & Pentz Piazzolla Duo oraz doskonałym perkusistą Igorem Faleckim. Zwycięzca wielu konkursów, ostatnio I Nagrody HASPA Guitar Cup w Hamburgu (również wyróżniony za najlepszą kompozycję). Wyróżniony przez Magazyn Top Guitar w zestawieniu 22 Wspaniałych. Jest także autorem ścieżek dźwiękowych do filmów dokumentalnych oraz m.in. trzech płyt z muzyką autorską: „Heroic Dreams…” (2017), „Eternity” (2019), „Paradox” (2021).

Dariusz Bafeltowski gra na gitarze klasycznej, elektrycznej i akustycznej oraz mandolinie, ukulele, strunowych instrumentach etnicznych takich jak SAZ, oud, Cumbus, Laud. Muzyk znany ze współpracy z Martyną Jakubowicz, Januszem „Yanina” Iwańskim, Budką Suflera, Mateuszem i Marcinem Pospieszalskimi, Karimski Club, Teatrem Mickiewicza w Częstochowie, krakowską Piwnicą św. Norberta, Januszem Radkiem, Justyną Steczkowską. Laureat Nagrody Fryderyk 2017 za współprodukcję płyty „Prosta piosenka” Martyny Jakubowicz.
 
Na koncercie usłyszymy utwory, które pojawiły się w wersjach akustycznych na albumie „Akustyczność”, oraz inne znane piosenki z jej ponad 40-letniej kariery na scenie, oraz piosenki premierowe, które nie ukazały się jeszcze na płycie. Muzyczna część występu, będzie przeplatana czytaniem przez autorkę wybranych fragmentów z autobiografii.

Czas trwania koncertu ok. 90 min.

#opisujemy

Artystyczne zdjęcie portretowe kobiety. Ma bardzo długie, ciemne, rozpuszczone włosy opuszczone na ramiona. Ma ciemny strój i występuje na czarnym tle. Na zdjęciu wyróżnia się jej jasno oświetlona twarz i grube, czerwone pasemko włosów tuż przy twarzy po lewej. Kobieta delikatnie się uśmiecha.
fot. materiały promocyjne

Martyna Jakubowicz "Dobrze"

  • fot. materiały promocyjne