"Powrót" - pokaz filmu na podstawie "Dziennika" Witolda Gombrowicza / po projekcji spotkanie z Andrzejem Sewerynem i Andrzejem Wolskim

Parter i loże sali widowiskowej wyposażone są w pętlę indukcyjną     petla-1

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego.

Jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 wejściówki. Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.

Spotkanie z twórcami będzie transmitowane online na stronie (zakładka "Na żywo") oraz na profilu FB Teatru Starego.

Rozmowę poprowadzi Wojciech Majcherek.

„POWRÓT” – pokaz filmu na podstawie „Dziennika” Witolda Gombrowicza
Reżyseria: Andrzej Wolski
Zdjęcia: Andrzej Jaroszewicz i Magdalena Jaroszewicz
Występuje: Andrzej Seweryn

Czas trwania: 60 min.

Nikt nie opowiada lepiej o Witoldzie Gombrowiczu niż sam Witold Gombrowicz. Nie ma lepszego momentu, by przypomnieć twórczość pisarza niż 2024 rok, którego jest oficjalnym patronem.
„Dziennik” to jeden z fundamentalnych utworów literatury nie tylko polskiej, ale i europejskiej. Jest niezwykłą, pełną autoironii podróżą intelektualną, kluczem do zrozumienia naszych narodowych przywar i lustrem, w którym przeglądają się nasze „gęby”.
Zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Sewerynem i Andrzejem Wolskim. Najpierw zabiorą nas do Vence, miasta tak ważnego w biografii pisarza. Wspólnie z nimi zajrzymy do mieszkania, w którym przez wiele lat żył i tworzył, spotkamy Honorową Obywatelkę naszego miasta – Ritę Gombrowicz, a nawet samego Witolda. A po projekcji filmu spotkamy się z jego twórcami w Teatrze Starym.

Zaprasza Karolina Rozwód, dyrektor Teatru Starego w Lublinie, koordynatorka Roku Gombrowicza 2004


„Powrót” to telewizyjno-kinowa wersja cieszącego się niesłabnącą popularnością monodramu przygotowanego przez Andrzeja Seweryna na podstawie „Dziennika” Witolda Gombrowicza.
Spektakl powstał w latach 90. ubiegłego wieku. Narodził się w Comedie Française, z którą Andrzej Seweryn, jego pomysłodawca i twórca, był związany. W jednej scenicznej postaci splatają się dwie osobowości: wielkiego aktora i wielkiego pisarza. Seweryn mówi słowami Witolda Gombrowicza, literackim tekstem zaprawionym doświadczeniami imigracyjnymi, autokreacją, czasem ironią. Gombrowicz w ujęciu Seweryna porusza i prowokuje.
Monodram przeniósł na ekran Andrzej Wolski, mieszkający w Paryżu reżyser filmowy, nagradzany dokumentalista. Zdjęcia kręcone były w Vence na południu Francji, w dawnym mieszkaniu Gombrowiczów. Producentem filmu jest Muzeum Literatury w Warszawie. Film powstał dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Premiera filmu „Powrót”, dokumentu w reżyserii Andrzeja Wolskiego z doskonałą rolą Andrzeja Seweryna, była jednym z punktów festiwalu Opętani Literaturą w 2023 roku. „Powrót” to telewizyjno-kinowa wersja cieszącego się niesłabnącą popularnością monodramu przygotowanego przez Andrzeja Seweryna na podstawie „Dziennika” Witolda Gombrowicza. (…) Powstało w ten sposób dzieło-hybryda, łączące w sobie elementy dokumentu i teatru telewizji. W jednej z pierwszych scen filmu Andrzej Seweryn niemal dosłownie wchodzi w obraz, podświetlone zdjęcie pisarza będące elementem ekspozycji obecnego muzeum. Postaci nakładają się na siebie i splatają. Ten sugestywny zabieg reżyserski jest dla odbiorcy wskazówką, choć nie wykładnią – przez cały film aktor balansuje między „czytaniem” Gombrowicza a graniem Gombrowicza, wcielaniem się w pisarza. Granice są płynne, iluzja sugestywna. Siłą tego filmu są dokumentalne zdjęcia. Część z nich pokazuje to samo mieszkanie sprzed kilkudziesięciu lat. Oprowadza po nim – i po okolicy – Rita Gombrowicz. Ale w tych archiwalnych ujęciach zbliżamy się też do samego pisarza – kamera pokazuje go w sytuacjach codziennych, w mieszkaniu, podczas zabawy z psem czy na spacerze. Wplecione w dokument ujęcia sprzed lat nie tyle oddają, ile raczej sugerują atmosferę Vence (częściowo także Berlina) sprzed lat, przenoszą do tamtego świata. (…) Widzowie mają zatem możliwość podziwiania kunsztu aktorskiego, wielkiej postaci świata teatru w zderzeniu z kunsztem literackim i osobowością wielkiego pisarza. Ale mogą też dostrzec Gombrowicza – człowieka, twórcę, który zdaje sobie sprawę, że sukces i uznanie, o które zawsze zabiegał przyszły zbyt późno.

Fragmenty tekstu Roberta Utkowskiego

Producentem filmu jest Muzeum Literatury w Warszawie.

Film powstał dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

 

Pliki do pobrania

Fot. materiały promocyjne

"Powrót" - pokaz filmu na podstawie "Dziennika" Witolda Gombrowicza / po projekcji spotkanie z Andrzejem Sewerynem i Andrzejem Wolskim

  • Fot. materiały promocyjne