Bitwa o kulturę. Dlaczego lubimy się bać? O fenomenie podcastów true crime / Renata Kuryłowicz, Justyna Mazur-Kudelska / PJM

Po raz pierwszy w roli prowadzącej Maja Chitro.

Rozmowa tłumaczona na polski język migowy      

Parter i loże sali widowiskowej wyposażone są w pętlę indukcyjną     petla-1

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego od 01.03.2024 r.

Jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 wejściówki na każde spotkanie. Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.

Kanibale, mordercy, kapłani voodoo, pospolici przestępcy. Ofiary, legendy, zabobony, makabryczne szczegóły… Podcasty true crime plasują się na czwartym miejscu światowych rankingów najczęściej odtwarzanych słuchowisk. Z czego to wynika? Dlaczego w świecie, który każdego dnia zalewa nas kolejnymi brutalnymi informacjami tak bardzo lubimy się bać? Dlaczego czekamy na kolejną dawkę przerażających historii? I kim są ludzie, którzy opowiadają o morderstwach i śmierci?
Gośćmi oprowadzającymi nas po najciemniejszych zakamarkach duszy będą Renata Kuryłowicz (Renata z Worka Kości) – autorka podcastu "Zbrodnie bez Cenzury" i Justyna Mazur-Kudelska - autorka podcastu "Piąte: nie zabijaj".

Maja Chitro - szefowa działu kultury magazynu „ELLE”, kulturoznawczyni, podcasterka (współprowadząca "Studio26" i prowadząca "Wieczorny Lot"). Na stałe współpracuje z magazynem „Sukces” dziennika „Rzeczpospolita”. Autorka projektu wspierającego młodych muzyków klasycznych „Klasyka Gatunku”. Specjalizuje się w kulturze lat 60. i 70., szczególną uwagę poświęcając muzyce, która stała się katalizatorem rewolucyjnych zmian społecznych. Przeprowadziła setki wywiadów, w tym rozmowy z m.in. Pedro Almodóvarem, Jane Birkin, Lou Doillon, Duą Lipą, Agnieszką Holland, Gal Gadot, Jaredem Leto, Steve’em Jonesem/Sex Pistols, Jakubem Józefem Orlińskim, Alexem Kapranosem/Franz Ferdinand, Mobym. Publikowała w „Harper’s Bazaar”, „Zwierciadle”, „InStyle Germany”, „InStyle Polska”, „Gazecie” Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Magazynie TVN24.pl, noizz.pl, WP.pl, „K MAG-u”, „Kukbuku”. Autorka ebooka „Ballady i romanse. Jak kochał rock’n’roll w latach 60. i 70. XX wieku”.

Renata Kuryłowicz / Renata z Worka Kości – pisze i opowiada o antropologii śmierci, zbrodniach, egzekucjach i prawdziwej makabrze. Specjalizuje się w temacie nekrofilii i kanibalizmu. Historyczka sztuki. Znawczyni tematyki z zakresu kryminalistyki i kryminologii. Autorka bloga i podcastu „true crime” „Zbrodnie bez cenzury”. Twórczyni pierwszego na świecie domu burleski i kryminału, a zarazem autorskiego cocktail baru Worek Kości (powstał w 2017r.). Wieloletnia wydawczyni książek z doświadczeniem kierowania działem redakcji prozy zagranicznej (Prószyński i S-ka), literatury non-fiction (Świat Książki) oraz prowadzenia wydawnictwa jako współwłaścicielka (Wyd. Albatros). Prowadziła zajęcia z kobietami osadzonymi w warszawskim Areszcie Śledczym na Grochowie w ramach programu resocjalizacji. Obecnie pracuje nad swoją pierwszą książką dla Wydawnictwa Literackiego. Mama dwóch synów i trzech kotów, wdowa.

Justyna Mazur-Kudelska — twórczyni internetowa, autorka podcastów między innymi: „Pogadajmy o życiu”, „Piąte: nie zabijaj’’ i „Piąte przez dziesiąte” i „Pogadajmy o otyłości”. Podcast „Piąte: nie zabijaj’’ jest jednym z najpopularniejszych podcastów w Polsce. Jest autorką książki „Małe Końce Świata” i współautorką „Uczuciownika”, nagrała również audioserial „Pod czarną ziemią”. Jest laureatką nagród Best Stream Awards 2019, Empik Go Best Audio 2020, Blog Roku 2014.

 

 #opisujemy

Dwa zdjęcia portretowe uśmiechniętych kobiet. Po lewej rudowłosa kobieta w czarnym, aksamitnym stroju z trójkątnym dekoltem. Ma założone ręce. Na rękach i dekolcie ma kolorowe tatuaże. Tło czarne. Po prawej zdjęcie kobiety w czarnej bluzce z długimi rękawami. Kobieta ma ciemne, proste włosy sięgające za ucho. Tło jasne.

 

fot. Anna Krasovska / materiały promocyjne

Bitwa o kulturę. Dlaczego lubimy się bać? O fenomenie podcastów true crime / Renata Kuryłowicz, Justyna Mazur-Kudelska / PJM

  • fot. Anna Krasovska / materiały promocyjne