Nowy Teatr Stary w Europejskiej Stolicy Kultury / Gospodarz: Michał Karapuda

Gospodarz: Michał Karapuda. 

Rozmowa tłumaczona na polski język migowy      

Parter i loże sali widowiskowej wyposażone są w pętlę indukcyjną     petla-1

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego od 01.04.2024 r.

Jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 wejściówki na każde spotkanie. Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.

Ostatnie lata to czas dla lubelskiej kultury wyjątkowy - łączą je klamrą dwa finały konkursu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i 2029.

Ale to także tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023, pierwsza Strategia Rozwoju Kultury, liczne nagrody i wyróżnienia, Wielki Jubileusz 700-lecia Miasta Lublin i Jubileusz 450-lecia Unii Lubelskiej, dziesiątki nowych festiwali, wiele nowych inicjatyw i mechanizmów wsparcia aktywności artystycznej, kulturalnej i społecznej, w tym wieloletnie dotacje dla organizacji pozarządowych, system stypendialny i program Dzielnice Kultury, rekordowy w historii budżet na kulturę w 2024 roku oraz kluczowe inwestycje.

Po kilku trudnych ostatnich latach (pandemia Covid-19, napaść Rosji na Ukrainę, kryzys inflacyjny) lubelska kultura znowu rozkwita przyciągając tłumy Mieszkańców i Turystów. Jest ona przestrzenią dla każdego, obszarem wzajemnego szacunku i zrozumienia naszych często odmiennych potrzeb, aby była tkanką łączną tworząc naszą lokalną wspólnotę i wzbudzając dumę z naszych wspólnych osiągnięć. Tylko taka kultura oparta na odpowiedzialności i zaufaniu, ale także odwadze i współpracy ma sens.

Teatr Stary w Lublinie jest nie tylko drugim, najstarszym teatrem w Polsce i jedną z najważniejszych, impresaryjnych scen w kraju. Jest on także miejscem spotkania artystów i widzów, miejscem uwalniania twórczych potencjałów, kreatywności, nauki i edukacji, miejscem poszukiwania wspólnych wartości, tworzenia wspólnoty ale także zadawania - często trudnych - pytań o sztukę, miasto i przyszłość, miejscem rozmowy o naszych osobistych, codziennych oraz globalnych problemach i wyzwaniach, jest miejscem inwestowania w naszą zbiorową wyobraźnię.

Podczas Bitwy o kulturę chcemy porozmawiać wspólnie z zaproszonymi gośćmi oraz Mieszkankami i Mieszkańcami Lublina o przyszłości Teatru Starego, także w kontekście naszych wspólnych starań o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2029.

 

Michał Karapuda - Dyrektor Teatru Starego w Lublinie. W latach 2013-2024 Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin. Był dyrektorem biura Lublin 2016 – Europejska Stolica Kultury – Kandydat w latach 2008-2011 oraz pełnił funkcję Pełnomocnika Prezydenta Lublina ds. Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Lublina w roku 2017. W latach 2020-2021 zaangażowany w starania Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023, a po uzyskaniu tego tytułu członek zespołu przygotowującego i realizującego program obchodów (Lublin is YOUth). Od 2023 roku w zespole przygotowującym kandydaturę Lublina w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. (więcej informacji: www.karapuda.pl)

Paweł Potoroczyn – pisarz, dyplomata, menedżer kultury, dziennikarz, publicysta i wykładowca. Był dyrektorem Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku i w Londynie oraz dyrektorem Instytutu Adama Mickiewicza. W 2014 r. nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” oraz Nagrody Literackiej Gdynia za debiut Ludzka rzecz, którego kontynuacją jest A to było tak .

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak -  Radna VI i VII kadencji Rady Miasta Lublin, w Radzie Miasta Lublin przewodniczyła Komisji Sportu, Turystyki i Wypoczynku. Zaangażowana w działalność samorządową, prowadziła lekcje obywatelskie zapoznając dzieci i młodzież z pracą Radnych i Prezydenta. Uczestniczy w akacjach charytatywnych oraz wspiera przedsięwzięcia społeczne. Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Lublin ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.

Michał Rydzewski - Zastępca Dyrektora Narodowego Centrum Kultury. Nadzoruje programy dotacyjne, projekty szkoleniowe oraz programy stypendialne realizowane przez NCK. Pełni również funkcję koordynatora ds. dostępności w NCK. W 2020 roku odpowiadał za program Kultura w sieci w ramach tarczy w kulturze, zaś w latach 2021-2022 za organizację procesu wsparcia socjalnego dla twórców i artystów, realizowanego przez NCK. W 2018 roku był rzecznikiem prasowym I Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie.

 

 

#opisujemy

Zdjęcie budynku Teatru Starego w Lublinie. Duży żółty budynek z białymi elementami. Wyeksponowany jest róg budynku. Na lewo od rogu jest fasada Teatru z głównym wejściem. Duże szklane zaokrąglone u góry drzwi i okna. Na wysokości pierwszego piętra białe płaskorzeźby we wnękach. Na prawo od rogu boczna ściana budynku z wysokimi zaookrąglonymi oknami na wysokości parteru i pustymi kwadratowymi wnękami na wysokości piętra. Po lewej stronie zdjęcia światło ulicy Jezuickiej. Skrajnie po lewej w ujęciu z boku fasady kamienic znajdujących się naprzeciwko głównego wejścia do Teatru. Pomiędzy kamienicami jasna wieża ze spiczastym zielonym dachem. U góry błękitne niebo z delikatnymi białymi chmurami. 

Pliki do pobrania

fot. Dorota Awiorko

Nowy Teatr Stary w Europejskiej Stolicy Kultury / Gospodarz: Michał Karapuda

  • fot. Dorota Awiorko